Maratona diplomatike për forcimin e Ukrainës dhe mbrojtjen e ligjit ndërkombëtar, që i jep vendit më shumë siguri, do të vazhdojë,-tha Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

Një raport për këtë ditë.

Kisha nderin t’u drejtohesha maturantëve të akademive tona ushtarake në Lviv dhe Odesa. Oficerët e rinj që së shpejti do të shkojnë në ushtrinë aktive. Për brigadat luftarake që luftojnë për vendin tonë dhe për brigadat e reja që po formohen.

Është një mision i veçantë të marrësh arsimin ushtarak që tani dhe të dish se nesër ky edukim do të nevojitet drejtpërdrejt në fushën e betejës për të mbrojtur shtetin dhe për të udhëhequr ushtarët dhe njësitë.

Jam i lumtur që institucionet e larta arsimore ushtarake të Ukrainës nuk kanë mungesë të atyre që vërtet duan të jenë oficer ukrainas, që duan të jenë një oficer ukrainas i arsimuar dhe efektiv, që duan ta bëjnë jetën e tyre historinë e fitores së Ukrainës në këtë luftë.

Uroj që oficerët tanë të rinj të jenë të denjë për heroizmin që tashmë luftëtarët tanë po demonstrojnë në fushën e betejës dhe që ukrainasit e kanë demonstruar gjithmonë në luftën e tyre për liri. U urova fitore maturantëve të universiteteve tona ushtarake dhe kam besim se kjo fitore do të vijë.

Sot, ne vazhduam maratonën tonë diplomatike për të forcuar Ukrainën dhe për të mbrojtur të drejtën ndërkombëtare, e cila i jep vendit tonë më shumë siguri. Kam folur me katër liderë shtetesh.

Në një bisedë me Presidentin e Pakistanit, ne theksuam rëndësinë absolute të ruajtjes së forcës së plotë dhe respektimit të Kartës së OKB-së, pavarësisë së kombeve dhe integritetit territorial të shteteve. Ne diskutuam përpjekjet tona për të garantuar sigurinë ushqimore dhe kërcënimet ekzistuese ndaj një sigurie të tillë.

Meqë ra fjala, nisma jonë për eksportin e drithërave ka funksionuar prej shtatë muajsh. Gjatë kësaj kohe, 43 vende kanë marrë tashmë më shumë se 22 milionë tonë ushqime nëpërmjet eksporteve tona detare. Ky është një kontribut i rëndësishëm i Ukrainës për sigurinë globale të ushqimit dhe stabilizimin e tregut global të ushqimit.

Nëse nuk do të ishte kjo nismë e jona, fatkeqësisht do të kishte kaos politik dhe social në disa vende të Afrikës dhe Azisë dhe kriza e kostos së jetesës që përjetuan kombe të ndryshme vitin e kaluar do të ishte shumë më e mprehtë. Por nëse kjo nismë e jona do të kishte funksionuar me kapacitet të plotë, nëse Rusia nuk do të ishte përpjekur ta ngadalësonte atë, ne do të kishim mundur të eksportonim më shumë produkte ushqimore. Kjo do të thotë, do të kishte dukshëm më shumë garanci për sigurinë ushqimore në botë.

Partnerët tanë e dinë saktësisht se cilat veprime të qëllimshme të Rusisë po minojnë sigurinë ushqimore. Ende po punojmë për të siguruar stabilitetin e nevojshëm.

Duhet të kuptojmë se ky nuk është vetëm një kontribut për sigurinë globale.

Rreth një milion ukrainas punojnë në industri që lidhen me prodhimin bujqësor. Dhe për ta, fakti që zhbllokuam eksportet detare vitin e kaluar është një garanci e sigurisë sociale personale dhe familjare.

Sot fola me Presidentin e Estonisë. E falënderova për mbështetjen e palëkundur për Ukrainën në të gjitha nivelet. Kjo përfshin mbështetjen me armë dhe sanksione kundër Rusisë, si dhe mbështetjen politike, veçanërisht në strukturat evropiane dhe euroatlantike. Sot diskutuam samitin e ardhshëm të NATO-s në Vilnius dhe pritshmëritë tona në kontekstin e integrimit të Ukrainës. Tashmë jemi duke u përgatitur për këto ngjarje të ardhshme.

Me Presidentin e Ugandës patëm edhe bisedën e parë në historinë e marrëdhënieve dypalëshe. E informova për iniciativat tona paqësore, të cilat po i promovojmë në OKB dhe për qëndrimin tonë parimor për mbrojtjen e së drejtës ndërkombëtare. Ne diskutuam për potencialin e bashkëpunimit dypalësh.

Në mbrëmje fola me Kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar. Ne po punojmë në një mënyrë shumë të fuqishme së bashku me Mbretërinë e Bashkuar për të forcuar luftëtarët tanë, për të sjellë më afër fitoren tonë të përbashkët, për të zbatuar marrëveshjet tona të mbrojtjes të arritura gjatë vizitës sime në Londër. Dhe do të ishte mirë nëse të gjithë partnerët tanë, si Britania e Madhe, do të kuptonin se si shpejtësia e furnizimeve të mbrojtjes ndikon në sukseset konkrete në fushën e betejës.

Ne diskutuam gjithashtu çështje të rëndësishme politike që duhet të zgjidhen këtë javë.

Gjysma e dytë e javës do të jetë edhe më aktive për sa i përket marrëdhënieve ndërkombëtare. Ne po ruajmë ritmin tonë diplomatik.

Si gjithmonë, kam marrë raporte nga udhëheqësit tanë të sektorit ushtarak, të mbrojtjes dhe të sigurisë gjatë gjithë ditës. Në veçanti, sot, Ministri i Punëve të Brendshme Ihor Klymenko raportoi për formimin e brigadave të reja të “Gardës ofensive”. Rezultatet janë të mira.

Kam zhvilluar disa takime përgatitore në kuadër të hapave të mëtejshëm të sanksioneve nga vendi ynë. Ne nuk do të zvogëlojmë presionin ndaj armikut të jashtëm dhe të brendshëm. Unë do të ndaj detajet.

Sigurisht që gjatë gjithë ditës kam qenë në kontakt me komandantët dhe me inteligjencën tonë.

Sot dua të lavdëroj luftëtarët e regjimentit të 15-të të Gardës Kombëtare, të cilët mbrojnë rajonin e Luhanskut dhe jo vetëm mbrojnë pozicionet tona, por edhe shkatërrojnë armikun në atë mënyrë që të kufizojnë realisht aftësitë sulmuese të pushtuesve në një drejtim të caktuar. Faleminderit djema!

Në zonën e Maryinka në rajonin e Donetskut, luftëtarët e brigadës së 79-të të sulmit ajror të veçantë janë veçanërisht të efektshëm, duke penguar sulmet e armikut çdo ditë dhe natë. Pothuajse gjysma e të gjitha sulmeve ndodhin në atë zonë. Luftëtarët tanë qëndrojnë të fortë. Faleminderit!

Gjatë ditës së kaluar, regjimenti i 5-të i veçantë i sulmit dhe brigada e 80-të e sulmit ajror të veçantë kanë arritur rezultate, duke shkatërruar me guxim armikun në jug të Bakhmut. Faleminderit, luftëtarë!

Falënderoj të gjithë ata që tani po mbrojnë Ukrainën në beteja!

Faleminderit të gjithë atyre që po mbajnë të gjitha drejtimet tona veriore, lindore dhe jugore! Lavdi luftëtarëve ukrainas!

Lavdi të gjithëve që forcojnë shtetin tonë!

Lavdi njerëzve tanë të bukur!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb