Pseudo-referendumet janë elementë agresioni ndaj një shteti sovran, dhe kushdo që është i përfshirë në organizimin apo kryerjen e kësaj farse do të mbajë përgjegjësi, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Të dashur ukrainas!

Armiku e filloi këtë ditë me një vrasje të qëllimshme dhe absolutisht të paramenduar të ukrainasve në Zaporizhzhia. Një sulm me raketa në një kolonë civile me makina.

Deri më tani raportohet për 30 të vdekur. Pothuajse njëqind janë të plagosur dhe të traumatizuar.

Ushtria ruse e dinte se ku do të goditeshin raketat e tyre. Jo-njerëzit e bënë atë. Nga i pari tek i fundit. Nga ai që dha këtë urdhër dhe për të gjithë ata që e zbatuan këtë urdhër. Ata do të përgjigjen. Me siguri. Para ligjit dhe para njerëzve. Njerëz!

Kjo është arsyeja pse ne kemi besim në fitoren tonë. Prandaj ne morëm iniciativën në luftë. Kjo është arsyeja pse ne po marrim rezultate të prekshme në fushën e betejës tani… dhe kjo është shumë e rëndësishme. Urime heronjve!

Ndërsa mbetemi njerëz dhe fitojmë mbështetje nga njerëzit – nga të gjithë njerëzit e botës. Nga të gjithë ata që ndjejnë dhimbje kur mësojnë për vrasjen e qëllimshme të njerëzve të pafajshëm.

Një tjetër farsë ka ndodhur sot në Moskë. Aty festohej diçka. Ata këndonin diçka atje. Ata kënduan në shesh. Ata po flisnin për Zaporizhzhinë… Kur ata vetë e rregulluan një gjë të tillë në Zaporizhzhia. Ata janë jo-njerëz. I përjetshëm kujtimi për të gjithë të vrarët në sulmet terroriste ruse!

Sot, Ukraina mori vendime për të mbrojtur veten. Të gjitha ato do të zbatohen. Vendimet e Këshillit të Sigurisë dhe Mbrojtjes Kombëtare dhe Shtabit të Komandantit Suprem të Përgjithshëm.

Unë tashmë raportova në detaje këtë pasdite për kërkesën tonë për një anëtarësim të përshpejtuar për t’u anëtarësuar në NATO. Dhe për gatishmërinë e dukshme të Ukrainës për negociata me Federatën Ruse – por me një President tjetër të Rusisë, i cili do të kuptojë se çfarë po ndodh.

Tani, dua të shtoj diçka në lidhje me vendimin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes në lidhje me sanksionet ndaj individëve dhe personave juridikë rusë. Ekziston një listë vërtet e gjatë, emra mjaft të njohur.

Megjithatë, ne nuk jemi të fokusuar në vëllim, por në çmontimin e ndikimit rus dhe në të njëjtën kohë të ndikojmë në gjendjen e punëve në vetë Federatën Ruse.

Prandaj, vendosen kufizime ndaj disa mijëra individëve dhe subjekteve. Sanksionet e Ukrainës dhe partnerëve tanë janë të sinkronizuara. Sanksionet e reja po vendosen kundër personave kyç dhe ndërmarrjeve të rëndësishme ruse.

Natyrisht, sanksione do të zbatohen edhe për ata shtetas të vendeve të tjera që morën pjesë në farsën ruse në territorin e pushtuar të vendit tonë.

Pseudo-referendumet janë elementë agresioni ndaj një shteti sovran dhe kushdo që është i përfshirë në organizimin apo kryerjen e kësaj farse do të mbajë përgjegjësi.

Sot fola me kryeministrat e Japonisë dhe Danimarkës. Natyrisht, ata dënuan hapat e rinj rus drejt përshkallëzimit. Faleminderit atyre për mbështetjen e tyre!

Faleminderit gjithashtu të gjithë liderëve të shteteve partnere, të gjithë figurave politike dhe publike të botës, të cilët tashmë janë shprehur me shpejtësi në mbrojtje të Ukrainës dhe ligjit ndërkombëtar!

Unë personalisht falënderoj Presidentin Biden, Kongresin, miqtë tanë në Evropë dhe të gjithë ata që tashmë po forcojnë sanksionet kundër Rusisë dhe tashmë po ndërmarrin hapa të fuqishëm për të rritur mbrojtjen dhe mbështetjen financiare për Ukrainën!

Ne duhet të çlirojmë të gjithë tokën tonë dhe kjo do të jetë prova më e mirë se ligji ndërkombëtar dhe vlerat njerëzore nuk mund të thyhen nga asnjë shtet terrorist, qoftë edhe i pafytyrë sa Rusia.

Ne kemi rezultate thelbësore në lindje të vendit tonë. Tashmë ka mjaft informacion publik për këtë. Të gjithë kanë dëgjuar se çfarë po ndodh në Lyman, rajoni Donetsk. Këto janë hapa që do të thonë shumë për ne.

Dhe unë jam mirënjohës për të gjithë luftëtarët tanë për zbatimin e këtij elementi të planit tonë të mbrojtjes! Eshte shume e rendesishme.

Sot dua të njoh veçanërisht luftëtarët e brigadës së 10-të të sulmit malor të veçantë dhe të brigadës së 54-të të mekanizuar të veçantë për trimërinë dhe heroizmin e tyre të vazhdueshëm në zonat Siversky dhe Bakhmut. Dhe gjithashtu ushtarakët tanë të batalionit 214 të pushkëve të veçantë, Forcave të Operacioneve Speciale dhe brigadës së 103-të të mbrojtjes tokësore të veçantë për çlirimin e Yampil.

Unë jam gjithashtu mirënjohës për njësitë tona të inteligjencës – Inteligjencën e Mbrojtjes të Ministrisë së Mbrojtjes, si dhe Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës.

Rruga e vendit tonë është e vështirë. Rruga është e qartë. Kjo është rruga e pavarësisë, integritetit territorial, integrimit me botën e qytetëruar dhe zhvillimit shoqëror. Rruga e armikut tonë është gjithashtu plotësisht e qartë – disfatë, turp dhe dënim.

Dhe një tjetër. Çdo vit në ditën e fundit të shtatorit, Ukraina feston Ditën e Birësimit. Kjo, për mendimin tim, është një ditë e rëndësishme.

Është një ditë respekti të veçantë për ata, zemra e të cilëve është mjaft e madhe për t’u dhënë ngrohtësi familjare fëmijëve të mbetur pa përkujdesje prindërore.

Sot, i falënderoj të gjithë këta burra dhe gra ukrainase! Unë ëndërroj që do të arrijmë në një rezultat të tillë, kur çdo fëmijë i Ukrainës do të ndiejë ngrohtësi familjare, pavarësisht nga rrethanat e jetës.

Lavdi e përjetshme njerëzve tanë të bukur! Lavdi e përjetshme për të gjithë ata që luftojnë për Ukrainën! Ne punojmë për një gjë – fitoren!

Lavdi Ukrainës!

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb