Terrorit të Rusisë do t’i përgjigjemi me forcë në të gjitha nivelet: në fushën e betejës, me sanksione dhe ligjërisht.

Deklarata u bë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky drejtuar kombit.

Teksti i plotë i adresës është dhënë më poshtë:

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

Sot mora pjesë në punën e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, përvijova gjërat më të rëndësishme për ne në arritjen e paqes dhe rivendosjen e Ukrainës dhe rendit juridik ndërkombëtar pas kësaj lufte.

Ne kemi gjithashtu një përgjigje të fuqishme nga PACE, e cila është organizata e parë ndërkombëtare që e cilëson regjimin aktual në Rusi si terrorist.

Është shumë e rëndësishme që ky të jetë një sinjal politik. Një sinjal për të gjitha shtetet anëtare të Këshillit të Evropës dhe të gjitha shtetet e botës, se nuk ka asgjë për të folur me këtë grup terrorist, i cili përvetësoi Rusinë dhe nisi luftën më të tmerrshme në Evropë në 80 vjet.

Terrorit do t’i përgjigjemi me forcë në të gjitha nivelet: në fushën e betejës, me sanksione dhe ligjërisht

Ne do të krijojmë një gjykatë speciale për krimin e agresionit rus kundër Ukrainës dhe do të sigurojmë funksionimin e një mekanizmi të posaçëm kompensimi, në mënyrë që Rusia të mbajë përgjegjësinë për këtë luftë me koston e aseteve të saj.

I jam mirënjohës të gjithë partnerëve tanë në Këshillin e Evropës që punojnë për drejtësinë për Ukrainën dhe gjithë kontinentin tonë. I jam mirënjohës delegacionit tonë të PACE për punën vërtet efektive!

Gjithashtu u jam mirënjohës të gjithë diplomatëve ukrainas dhe miqve tanë në botë dhe në Kombet e Bashkuara që ndihmuan në konsolidimin e komunitetit botëror të shteteve në atë mënyrë që ne fituam mbështetjen më të lartë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së për të gjithë kohën e terroristit rus. lufte.

Bota sheh se çfarë po ndodh. Ajo e di çmimin e farsës që Rusia organizoi në territorin e pushtuar nën maskën e referendumeve të rreme. 143 vende anëtare të OKB-së mbështetën rezolutën, e cila mbron parimet bazë të Kartës së OKB-së dhe dënon Rusinë për përpjekjen kriminale për të aneksuar territorin tonë. Ky është një numër rekord i shteteve që mbështesin Ukrainën sot. Por besoj se do të ketë më shumë.

Katër shtete dolën në anën e Rusisë – kjo është shumë elokuente. Koreja e Veriut, Nikaragua, Bjellorusia dhe Siria. Një listë e tillë që gjithçka është e qartë.

I jam mirënjohës secilit prej 143 shteteve!

Sot u zhvillua në formatin online një takim i rëndësishëm i ekipit tonë, i cili merret me çështjen e lirimit të të burgosurve, me përfaqësues të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe organizata të tjera ndërkombëtare që lidhen me këtë proces.

U thanë gjëra shumë të rëndësishme. Në veçanti, ato që kanë të bëjnë me punën institucionale të Kryqit të Kuq për të garantuar sigurinë e atyre që mbahen në robërinë ruse.

Besoj se Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq nuk është një klub me privilegje ku paguhen dhe shijojnë jetën. Kryqi i Kuq ka detyrime, në radhë të parë të natyrës morale. Mandati i Kryqit të Kuq duhet të përmbushet. Është e nevojshme që menjëherë të bëhet ajo që është plotësisht logjike për Kryqin e Kuq.

Aty është Olenivka. Në fakt, një kamp përqendrimi ku mbahen të burgosurit tanë. Qasja në to kërkohet, siç ishte përcaktuar. Kryqi i Kuq mund ta bëjë këtë. Por ju duhet të përpiqeni ta realizoni atë. Ukraina është e gatshme ta lehtësojë këtë.

Misioni i Kryqit të Kuq mund të punojë sipas modelit të misionit të IAEA. Por kjo kërkon lidership. Kërkohet ndërgjegje. Kërkohet të kuptohet se kush dhe pse krijoi një institucion të tillë si Kryqi i Kuq.

I jam mirënjohës skuadrës që vazhdon të angazhohet në shkëmbime: Budanov, Yermak, Usov, Maliuk. Sot arritëm të kthejmë nga robëria edhe 20 ukrainas të tjerë. 14 luftëtarë të ushtrisë, katër luftëtarë të mbrojtjes territoriale, një gardë kombëtare dhe një luftëtar i Marinës. Ne po punojmë për t’i kthyer të gjithë!

Forcat tona Ajrore vazhdojnë betejën për qiejt e Ukrainës. Ashtu si në ditët e mëparshme, mora raporte për orë për rrëzimin e raketave dhe dronëve rusë. Gjatë ditës, 11 raketa u lëshuan, gjashtë raketa u rrëzuan në rajonet Mykolaiv, Lviv dhe Dnipropetrovsk. Faleminderit të gjithëve që e përmbushin këtë detyrë!

Do të restaurojmë urgjentisht objektet e dëmtuara të infrastrukturës.

Unë gjithashtu dua të falënderoj luftëtarët e regjimentit të 5-të të veçantë të sulmit të Forcave Tokësore, batalionit të parë të veçantë të marinsave dhe batalionit të brigadës së 4-të të Gardës Kombëtare të Ukrainës për veprimet e tyre të shkathëta dhe heroike gjatë mbrojtjes në Drejtimi Bakhmut.

Ky drejtim është ende një nga më të vështirat në pjesën e përparme. Faleminderit të gjithëve që mbron pozicionet tona atje dhe i shkakton goditje të prekshme pushtuesit.

Tani Rusia po dërgon mijëra burra të saj të mobilizuar në front. Ata nuk kanë asnjë trajnim të rëndësishëm ushtarak, por komanda e tyre nuk ka nevojë fare për të. Ata presin që rusët e mobilizuar do të jenë në gjendje të mbijetojnë në luftë për të paktën disa javë, pastaj do të vdesin dhe më pas të rinjtë do të dërgohen në front. Por gjatë kësaj kohe, përdorimi i tillë nga gjeneralët rusë të popullit të tyre si “ushqim i topit” bën të mundur krijimin e presionit shtesë mbi mbrojtësit tanë.

Është një presion i prekshëm. Dhe unë u jam mirënjohës të gjithë luftëtarëve tanë që e durojnë atë. I jam mirënjohës edhe partnerëve që kuptojnë se në kushte të tilla kemi nevojë për një rritje të asistencës në mbrojtje. Falenderoj të gjithë ata që luftojnë, punojnë dhe ndihmojnë për të mbrojtur Ukrainën!

Nesër do të jetë dita e 233-të e mbrojtjes sonë të plotë. Dhe hapa të rinj që na afrojnë paqen dhe fitoren.

Ne nuk pushojmë! Ne mundëm armikun! Ne respektojmë rregullat e sigurisë! Ne dëgjojmë sinjalin e alarmit të ajrit, veçanërisht nesër!

Dhe ne bëjmë gjithçka për të forcuar Ukrainën!

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb