Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelenska u takua me Sekretarin Britanik të Mbrojtjes Ben Wallace dhe theksoi se ndihma e vendit të tij i mundësoi Ukrainës jo vetëm të rezistojë, por edhe të zmbrapsë armikun në drejtime të caktuara.

“Britania e Madhe ishte vendi i parë evropian që furnizoi Ukrainën me armë vdekjeprurëse me fillimin e agresionit ushtarak në shkallë të plotë të Rusisë dhe vazhdon të mbështesë Ukrainën”, postoi Zelenska në Facebook .

Gjithashtu, sipas saj, Mbretëria e Bashkuar po trajnon ushtrinë ukrainase: deri në fund të këtij viti, 10,000 ushtarakë të Ukrainës do të përfundojnë stërvitjen e tyre dhe do të forcojnë ndjeshëm Forcat e Armatosura.

“Kam pasur rastin të falënderoj Sekretarin Britanik të Mbrojtjes Ben Wallace për përfshirjen e tij personale dhe pozicionin aktiv pro-ukrainas. Ndihma britanike na mundësoi jo vetëm të rezistojmë, por edhe të zmbrapsim armikun në drejtime të caktuara. Shpresoj se do të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Deri fitore”, theksoi bashkëshortja e Presidentit.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb