Zyrtarët doganorë të Hungarisë kanë sekuestruar një rekord prej 2.8 milionë kuti cigaresh të pataksuara në qarkun Tolna (Hungaria jugore). Vlera me pakicë e ngarkesës tejkalon 5.3 miliardë forintë hungareze (16.8 milionë dollarë amerikanë).

“Më 11 tetor, patrullat tona dëshmuan shkarkimin e një maune në një nga portet në qarkun Tolna,” tha Imre Drabos, nënkoloneli i Autoritetit të Taksave Hungareze (NAV) në një konferencë shtypi këtu të mërkurën.

“Në maune mbante një mijë ton kripë ushqimi, e ruajtur në thasë 25 kilogramësh, të cilat ishin vendosur në 750 thasë më të mëdhenj për ngarkim më të lehtë”, shpjegoi Drabos, duke shtuar se doganierët gjetën kuti cigaresh në njërën prej thaseve të mëdha.

Hetimi që pasoi, i kryer në bashkëpunim me Europol, agjencinë e zbatimit të ligjit të Bashkimit Evropian (BE), i çoi autoritetet në një depo, ku gjetën pjesën më të madhe të cigareve të pataksuara.

Drabos tha se cigaret ishin origjinale, të prodhuara në fabrika që funksiononin ligjërisht dhe ishin menduar të eksportoheshin në vendet e treta dhe të shiteshin në tregun e zi.

Katër persona janë arrestuar dhe akuzuar për mashtrim buxhetor dhe pastrim parash, tha Drabos.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb