SHBA-ja ka dërguar 100 dronë me çelës që ata thanë se do t’i jepeshin ushtrisë ukrainase dhe “ata do të hyjnë shpejt në Ukrainë nëse nuk janë tashmë atje”, tha një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes.

“Ne jemi në diskutime me ukrainasit për përdorimet e ardhshme të dronëve me çelës dhe sigurisht që do ta mbajmë të hapur këtë opsion në vijim,” tha sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby.

Dronët e vegjël, të lëvizshëm, të ashtuquajtur kamikazë mbajnë koka luftarake dhe shpërthejnë në momentin e përplasjes. Modeli më i vogël mund të godasë një objektiv deri në gjashtë milje larg, sipas një kompanie që prodhon dronët.

Kirby tha gjithashtu se SHBA ka trajnuar “një numër shumë të vogël ushtarësh ukrainas që ishin tashmë në Shtetet e Bashkuara dhe kishin qenë që nga rënia” për dronët përpara se të ktheheshin në Ukrainë për të trajnuar të tjerët.

“Një individ mund të trajnohet në mënyrë të përshtatshme se si të përdorë dronin me çelës në rreth dy ditë ose më shumë,” tha Kirby.

Ai tha gjithashtu se SHBA-ja do të “shikonte mundësi të tjera të përshtatshme nëse do të ishte e nevojshme për të ofruar më shumë trajnime nëse është e nevojshme”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: