MASKA PER FYTYREN NE KUSHTET E SHTEPISE

MASKA PER FYTYREN NE KUSHTET E SHTEPISE

(1/2) > >>

ariel-1:
BESOJ  SE  TE  GJITHA  FEMRAT  KUJDESEN  PER  VEHTEN E  TYRE.

SIDOMOS  NE  PLAN  TE  PARE  ESHTE  TRAJTIMI  I  FYTYRES.

POR  JO  TE  GJITHA  I  KANE  MUNDESITE  EKONOMIKE  QE  TE  PERDORIN  PRODHIMET  KOZMETIKE  TE  FIRMAVE  PRESTIGJIOZE  QE  TASHME  KANE  ARRITUR  MAJAT  E  CILESISE.

KESHTU  QE  E  HAPA  KETE  TEME  PER  TE  MBLEDHUR  MENDIME  DHE  RECETA  TE  SHENDETSHME  DHE  EKONOMIKE  PER  TRAJTIMIN  E  FYTYRES  ME  MASKA  TE  NDRYSHME.


NJE  NDER  TE  SHUMTAT

1-  GJYSEM  BANANE,  NJE  E  VERDHE  VEZE, NJE  LUGE  VAJ  ULLIRI.
 e  shtyp  bananen  me  nje  pirun, bashke  me  te  kuqin  e  vezes  dhe  vajin  e  ullirit derisa  te  behet  nje  mase  kremoze.  Pastal  e  hap  ne  fytyre  duke  shmangur  syte  dhe  e  mban  20 min.
pastaj  e  ferkon  fytyren  me  masen  qe  ke  ne  te dhe  e  shpelan  me  uje  te  ngrohte

2- GJYSEM  BANANE,  NJE  LUGE  KOS, NJE  LUGE  LENG  LIMONI. BEHEN  SI  KREM. 20 min.

3- 3-4 LULESHTRYDHE, NJE  LUGE  MJALTE. NE  MIXER. 15 - 20 min.

4- NJE  E  VERDHE  VEZE, NJE  LUGE  KOS, NJE  LUGE  MJALTE. BEHEN  SI  KREM. 15 MIN.

5- DY  KARROTA  TE  ZIERA  ME  NJE  LUGE  KREM  QUMSHTI ( panna  gatimi).  15 MIN.

6-  NJE  LUGE  GJELLE  MAJA  BIRRE, QUMESHT  I  NGROHTE, E   BEJME  SI  BRUME  DHE  E  SHPERNDAJME  NE  FYTYRE. PAS  15  MIN  KUR  FILLON  DHE  THAHET  E  FERKOJME  FYTYREN  DHE  E  SHPELAJME  ME  UJE  TE  NGROHTE (antirrudhe) 20 MIN.

7-  2-3  LUGE  FASULE  TE  ZIERA  I  SHTYPIM, I  PERZIEJME  ME  NJE  TE  BARDHE  VEZE,  NJE  LUGE  MJALTE  DHE  NJE  LUGE  LENG  LIMONI.  20 MIN

8- LEKURE  PORTOKALLI E  GRIRE  OSE  LIMONI,  E  PERZIER  ME  NJE  LUGE  MJALTE. 15 MIN


E  SHUME  TE  TJERA   QE  DO  TI  SHKRUANI  JU.te  gjitha  se  bashku  do  bejme  "Gruaja  force  e  madhe".

apolonia:
RROFSHE FLORI.   PO THEM EDHE UNE NJE DY.  RRI PERMBI AVULL TE NGROHTE DEI SA TE HAPEN PORET,NJA 10 MIN,PASTAJ VE MJALT TE MERZIER ME NJE LUG LIMON DHE E MBAN PER 15 MIN.          NJE TJETER PER PASTRIMIN E FYTYRES MUND TE VINI NJE LUG KAFE FRAPE ME NJE TE KUQE VEZE,E VE NE FYTYRE PER NJA 20 MIN,DERISA TA NDJENI QE ESHTE THARE E TE TERHIQET LEKURA,E FERKOJME FORT,KETE E PERDORIM NE VENDE TE PILING,HEQ TE ZEZAT QE KAN PORET E FYTYRES NGA BRENDA.     OSE MUND TE VENDOSIM DIREKTE NE FYTYRE LEKURET E FRUTAVE TE QERUARA,PSH: MOLL SALLATOR ETJ

Madam Butterfly:
Maske me te verdhen dhe te bardhen e vezes!

E hedh ne nje ene te verdhen e vezes, e perzien, e perhap ne lekure
dhe e mban per  5 minuta.
Me pas e shpelan fytyren me uje te ftohte.

E verdha e vezes eshte teper ushqyese dhe natyrisht eshte natyrale.


E bardha e vezes gjithashtu mund te perdoret si maske, por me teper
vlen si maske per zvogelimin e poreve.
Kjo maske perhapet ne fytyre, pune 2-3 minutash. Ne fund shpelarja
behet me uje te ftohte.

Keshillohet nje here ne dy jave.

Shenim: Perpiquni qe gjithmone te shpelani fytyren me uje te ftohte
sepse uji i ftohte terheq nga jashte muskujt e lekures dhe minimizon dukjen e rudhave...Masazh per fytyren.

Na duhet: vaj ulliri ,leng limoni te fresket dhe pak kripe te bardhe te imet.

Vaji i ullirit, lengu i limonit dhe kripa perzihen bashke ne nje filxhan kafeje dhe
mbahen ne frigorifer te mbuluar. Here pas here beni masazh te lehte ne fytyre
duke e goditur lehte me majat e gishtave ne balle dhe ne mollezat e faqeve.
Hap, pastron dhe ushqen poret e fytyres.
Shpelaheni fytyren gjithmone me uje te ftohte dhe kurre mos perdorni sapun
ne fytyre.Madam Butterfly:
Per te mbajtur fytyren te bukurShume djem dhe vajza te moshes seadoleshences
kane probleme me fytyren si: pucrra,njolla, kokunje'za, quka, te paemta etj.
Mosha 15- 25 vjec kane probleme me fytyren dhe pucrrat qe krijohensi rezultat i
ndryshimit hormonal te moshes, dhe shpeshdalin ne fytyre pucra me maja te kuqe,
me infeksion eqelb qe here pas here kjo moshe i ngacmon, dhe mevone dalin edhe
probleme te njollave te fytyres. Kunja te zeza e shume probleme te tjera qe e
detyrojne vetepersonin e kesaj moshe te nderhyje me mjaft metodane forme maske,
gje qe ben pastrim total te fytyres,pucrave, njollave deri ne sherimin e tyre.
Jane shume faktore qe ndikojne ne prishjen e pamjes se fytyres:si njollezat e fytyres
nga dielli, rrudhat e moshes, pucrrizat e fytyres, aknet kokunjeza te zeza ne fytyre,
dhe pucra me qelb etj.


Per te mbajtur fytyre te lemuar dhe per zbardhjen e lekures,
mund te perdorni disa metoda.

*Merrni 150 gr brume buke thekre, te porsa dale nga furra (tul buke), 4 te bardha
vezesh te fresketa, 1/4- ta e litrit te uthulles se forte rrushi. Keto i perzieni bashke,
pastaj te ngjeshur mire me nje luge druri, kullohen me nje nape. Me nje pelhure te
bute, te njomur me kete leng ferkoni ne darke fytyren. \Kete procedure e vazhdoni
5-6 mbremje.

* Merrni patate te ziera, si e qeroni e shtypni, e perzieni me qumesht, dhe e ngjeshni
derisa te merrni formen e purese. Me kete lyeni e ferkoni fytyren cdo mbremje. *

*Kurse njollat e fytyres hiqen duke i pergatitur kete metode. Merrni sasi te barabarta
lule zambaku, lule shtogu, pasi i shtypni i perzieni me mjalte. Me kete krem ferkojme
pjeset e prekurate fytyres 2-3 here ne dite. Kjo sherben edhe per pikat e fytyres.

* Per largimin e njollave te murrme te lekures merrni: 1 filxhan leng nga fruti i nerenxes.
Shtoni 1 luge kafe me kripe, dheme kete leng lyejme dhe ferkojme pjesen e prekur te
fytyres 2 here ne dite.

* Kur skuqet fytyra nga dielli, merrni leng limoni, vaj pambuku ne sasi ta barabarta.
Si e perzieni, me kete mjekoni 2-3 here ne dite pjeset e skuqura te fytyres. Une kam
pregatitur nje pomade popullore per djegjet e fytyres dhe te gjrthe trupit nga dielli ne
sezonin e plazhit. * Per te evitur rudhat e fytyres merrni 60 gr nga bulbi i zambakut,
(lilium), 50 gr mjalte, 30 gr dyll, 15 gr uje trendafilesh. Masen treteni mire ne zjarr te
ngadalshem. Dyllin dhe mjaltin e perzieni te gjithe bashke, derisa te formohet nje lloj
pomade me kete, ferkoni fytyren duke beremasazh me kujdes cdo mbremje.
e fillojme nga poshte lart me kujdes, ngadale, dhe me durim.
Ky veprim mund te perseritet edhe 2-3 here ne jave. Ne mengjez e fshijme fytyren me
nje pelhure te bute.

* Per puširat e fytyres perdoret edhe lengu u trangujve, (kastravecit).
Merrni 2-3 kastraveca. I cani ne 4-5 pjese, i futni ne 1 liter uje. Ne te futni 10 gjethe
vishnje te njoma, 6 gjethe lisi, 70 gr kripe. Pas 3-4 javesh kete perberje e kaloni
nepermjet nje nape.Me kete njomni nje cope pambuk dhe bejeni fytyren dhe masazhin
e fytyres duke e lene nga darka deri ne mengjez.

* Merrni ajke nga kosi i trashe dhe e ferkoni fytyren ne menyre qe te mos dallohet kosi.
Ne mbremje e lani fytyren me uje, krundesh dhe avulloni lecken me šaj kamomili.
Kete mjekim e vazhdoni nje mbrembje me 1 trangull e ajke kosi, e nje mbremje me leng
krundesh e kamomil. Mjekimi zgjat 3- 4 jave.

* Per pucrat e moshes rinore merrni uje kovaci atje ku temperohen hekurat e nxehte,
ku shuhen hekurat e skuqur. Ne nje govate uje , se ne kete uje ka perbeje dhe kristale
te cdo lloj metali, dhe ky sherben per te perthare dhe zhdukurpucrat e moshes.

* Pucrat e moshes rinore shfaqen shpesh tek ata persona, ose te rinj, qe jane te sinqerte
ne dashuri dhe e mbajne tefshehte ate, dhe nuk e shfaqin dashurine. Pikerisht i thone nje
fjale "qe bukuria e njeriut vjen nga brenda trupit dhe shfaqet jashte". Me kete po paraqesim
disa metoda te thjeshta por te efekshme. Merrni lengun e 1 kokrre limoni dhe ferkohuni
duke i bere masazh fytyres cdo ore per 10 dite rrjesht. Po keshtu behet edhe me lekuren
e qepes, duke e lyer dhe i behet masazh fytyres, cdo darke per 10-15 net rrjesht, se era
e limonit pucrrat i zbardh dhe e miremban fytyren te paster, dhe zhduk njollat dhe eleminon
kunjat e zinj qe formohen nen poren e lekures.

* Merrni lengun e sheges te shtrydhur nga kokrrat e saj. 1 fixhan kafeje me te, njomni
fytyren ne dreke, kurse ne mengjez esell pihet 1 filxhan kafeje me vaj ulliri.

* Domatet e freketa. Merrni 50 gr domate te fresketa dhe te pjekura mire, 400 ml alkool
60░, 100 gr glicerine qe merret ne farmaci dhe pasiperzihet mire, vendoset me pak
pambuk, ose me ane te nje pende te paster mbi pu9rat ose njollate fytyres, disa here ne
dite deri ne mbarimin e kesaj pomade.

ariel-1:
 UNE I  KAM  MBUSHUR  40  DHE  NUK  KAM  PROBLEME  RUDHASH  APO  PUCRA
LEKUREN  E  KAM  TE  LEMUAR  DHE  TE  BUTE

POR  PROBLEMI  IM  I  VETEM  JANE  NJOLLAT  KAFE  QE  ME  BEHEN  VETEM  NE  PERIUDHEN  E  PLAZHIT.  ME  DALIN  BRENDA  DY  DITEVE  DHE  ME  ZHDUKEN  TRE  JAVE  PASI  NDERPRES  PLAZHIN. ME  PERQENDROHEN  NE  ZONEN  E  BALLIT  DHE  NE  ANESORET  E  FAQEVE.
KAM  PERDORUR  SHUME  LLOJE  KREMRASH  DHE  NUK  ME  KANE  DHENE  REZULTAT.
SE  FUNDMI  KAM  MARRE  NJE  SHISEIDO ME  SPF 50 PA+++, FORMULE  E  RE. TA  PROVOJ  EDHE  KETE. U  LODHA  DUKE  I  MBULUAR  ME  FONDOTINE. PO  EDHE  NGA  DIELLI  NUK  SHMANGEM  DOT. TUNDOHEM  NGA DETI.
NQS  DINI  DICKA  ME  EFIKASE  DO TJUA  DI  PER  NDER.

PACIM


Navigation

[0] Message Index

[#] Next page