Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

PRISHTINE- Pasi qeveria e Kosovës miratoi ndryshimin dhe plotësimin e Projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, vjen reagimi i ambasadorit amerikan, Greg Delaëie. Përmes një postimi në Twitter, Delawie theksoi se ky hap është thelbësor. “Kalimi i marrëveshjes për Demarkacionin është thelbësor për të...

PRISHTINE- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vazhduar intervistat me mediat ndërkombëtare, për dhjetëvjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Duke komentuar procesin e shtetndërtimit, Thaçi për televizionin publik zviceran SRF ka theksuar se Kosova është konsoliduar, është histori e suksesit të plotë, suksesit vendor dhe atij ndërkombëtar. “Se Kosova është...

Njohja e Kosovës është biletë për Serbinë për të hyrë në Bashkimin Evropian, thotë analisti austriak, Gerald Knaus, themelues dhe president i Iniciativës Evropiane për Stabilitet. “Nëse Serbia nuk e njeh Kosovën, ajo definitivisht nuk do t’i bashkohet kurrë BE-së. Këtë e dinë të gjithë. Dhe, sa më gjatë...

Në Beograd është mbajtur një debat i ri i dialogut të brendshëm lidhur me modalitetet për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, i organizuar nga Fakulteti i Diplomacisë dhe Sigurisë. Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovë dhe Metohi në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka thënë se vendimin përfundimtar...

Ish-kryeadministratori i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Bernard Kouchner, është kthyer në Prishtinë, për të marrë pjesë në festimet për 10-vjetorin e Pavarësisë. Kouchner, ish-ministër i Jashtëm i Francës në kohën e presidencës së Nicolas Sarkozyt, ka thënë se Kosova ka përparuar ndër vite, ndonëse këtë sipas tij, vendorët...

Prestigjiozja “The Economist” i ka kushtuar një artikull Kosovës dhe hipotezës së hedhur së fundmi për shkëmbim territoresh me Serbinë. Artikulli në fjalë analizon rastet e shkëmbimeve të banorëve në Ballkan dhe të kaluarën e Kosovës e Serbisë në këtë këndvështrim. Sipas analizës, një shkëmbim territoresh në Ballkanin perëndimor...

Kryetari i Lëvizjes opozitare për Ndryshim të Malit të Zi (“Pokret za promjene”), Nebojsha Medojeviç ka akuzuar sot Qeverinë në Podgoricë se me nënshkrimin e deklaratës së përbashkët, aneks-marrëveshjes për demarkacionin me Kryetarin e Kosovës Hashim Thaçi, është duke u përgatitur që praktikisht t’i dhurojë një pjesë të territorit...

Kuvendi i Kosovës ende nuk ka caktuar ndonjë datë për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për ratifikimin e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Një seancë e tillë ishte paralajmëruar për ditën e diel, por ajo është shtyrë për një ditë tjetër. Aktualisht, për ratifikimin...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.