Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
Lajme
Grupet
Rezultatet
Kalendari
RUSI 2018
16:00

Uruguaj - Rusi

RUSI 2018
16:00

Arabi Saudite - Egjipt

RUSI 2018
20:00

Spanjë - Marok

RUSI 2018
20:00

Iran - Portugali


Kriza politike në Maqedoni/ “Ivanov nuk do t’ia japë lehtë mandatin Zaevit”

Maqedoni

SHKUP– Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, nuk do ta ketë të lehtë të marrë mandatin për formimin e Qeverisë së re. Njohësit e aktualitetit politik vlerësojnë se presidenti i vendit, Gjorgje Ivanon dhe OBRM-PDUKM ta kthejë në problem çështjen. Profesori universitar, Qashif Bakiu, thotë për televizionin ‘Shenja’ se fakti që presidenti kërkoi që përveç nënshkrimeve të deputetëve, liderët të cilët pretendojnë të kenë mandat duhet t’i ofrojnë edhe programin e qeverisjes, tregon se pritet ndonjë element i ri apo ndonjë skenar i ri.

Ndërkohë, analisti Nano Ruzhin, thotë se duke pasur parasysh përvojën e deritanishme, Ivanov njihet si njeri i cili di të bëjë veprime që befasojnë opinionin. Megjithatë, Bakiu dhe Ruzhin shprehen optimistë, duke thënë se kësaj here Ivanov dhe VMRO nuk do ta kenë të lehtë të realizojmë skenarët e tyre.

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev, pas marrjes së nënshkrimeve të BDI-së, Lëvizjes Besa dhe Aleanca për Shqiptarët, ka siguruar shumicën e nevojshme për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë së re.
(ed.me/BalkanWeb)