Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Legjenda e Grykës së Vajës ose Shkëmbi i Vashave, çfarë ndodhi 539 vite më parë

shkembi-bashke-336x200

Më 16 qershor të vitit 1478, 539 vite më parë, në vendin e quajtur “Gryka e Vajës” (Shkëmbi), u sakrifikuan 90 vasha krutane për të mos rënë në dorë të pushtuesve turq.

Legjenda për këtë grykë është mjaft e njohur. Ajo thotë se pas pushtimit të Krujës më 16 qershor 1478, 90 gra e vajza krutane, për të mos rënë në duart e turqve, u kapën dorë më dorë dhe u hodhën nga shkëmbi me lartësi deri 200 m.

Këtë ngjarje shumë tragjike populli i Krujës e ka përkujtuar për shumë vite. Ndodhet në veri të qytetit te Krujës, në pjesën më veriore të Malit të Krujës.

Në shpatin e majtë të saj kalon rruga automobilistike Krujë – Qafë Shtamë. Por, ka një kujtesë për Bashkinë e Krujës, të mos hedhi më mbeturinat e qytetit në këtë vend të “shenjtë” ku kalon dhe rruga e vetme turistike për në Parkun e Qafë-Shtamës.

(BalkanWeb)


Komente ( 8 )

 • Per ty Iliro-Arberor – lexo pak me shume histori dhe do kuptosh me mire hilet e turkut qe pretendon se pislliqet dhe masakrat i bene osmanllinjte dhe jo turqit. E verteta eshte se turqit ishin prezent dhe dominator qe ne kohn e sulltaneve me te medhenj. Kur nje familje apo krahine arberore detyrohej me dhune te nderronte fene, ne ate kohe thuhej qe u be turk dhe jo osmanlli.

 • ore buf me patkonj
  Ku dun evropianet te vijne ne vend islamikl,
  Cdo ti tregosh ?
  Qe vrate Ortodokset
  dhe ju jeni Osmane Anadolli ?
  Shqyptaret e sotem jane Turq.
  Cfare vlere ka nje pllake mes Turqise
  ku te gjithesot jane myslimane?
  dhe vazhdojne te ngrene ninare perdite ?

 • Ky vend duhet te kthehet ne nje pelegrinazh per shqiptaret dhe gjithe shqiptaret duhet ta vizitojne.

  Duhet te kthehet edhe ne nje pelegrinazh europian gjithashtu.

  Ne as nuk e dime qe Ky vend ekziston.

 • po te ishin vrare 90 vashat Krutane nuk do linde kombi i sotem shqyptar
  Dihet qe kombi shqyptar lindi nga shartimi i vashave arnaute me Anadollaket Oosmane,qofshin ushtare,bejlere apo agallare e hoxhallare
  Biles Kruja e sotme banohet nga Anadollake safi,sepse Krutanet iken ne Greqi e Itali , ket e thoshte Historia Shqiptare
  Gjithashtu shqipnia e mesme komplet anadollake
  Mos flisni brockolla qesharake

 • Kas

  Mundem te bej ndonje koment tjeter apo e tejkalova per sot .

 • @skenderbeu

  Aspak nuk te kundershtoj ne ate cka the.

  Osmanet ishin pushtues dhe mijra shqiptare lane Jeten ne lufte kunder tyre.

  Biles periudha me e arte e kombit shqiptar Jane kohrat e luftrave shqiptare osmane.

  Kjo nuk ka lidhje me ate cka thashe une.

  Perandoria osmane ishte multi etnike dhe multi kulturore pa identitet etnik dhe termi “turk” ishte ofendim per sulltanin.

 • Atehere sipas teje, Bota duhet te na drejtohet me Emrin Pellazg apo Ilir dhe jo Shqiptare.

  Eshte e vertete qe Osmanet ishin te perzier, por fakti qe ishin PUSHTUES dhe qe perdornin barbarizm nuk ndryshon!

 • Pushtuesit Osmane dhe jo “turq” o injorante shqipfoles.

  Kombi turk u krijua ne 1923 nga ataturku dhe perandoria osmane ishte multi etnike dhe multi kulturore.

  Biles ne kohrat kur Shqiptaret shpetonin Romen dhe Europen me Gjergj Kastriotin dhe Lek Dukagjinin , shqiptaret si Zagranoz Pasha dhe Ballaban Pasha drejtonin ushtrite osmane ne Ballkan.

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .