Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
Lajme
Grupet
Rezultatet
Kalendari

Protesta e PD-së, Ambasada e SHBA mesazh qytetarëve amerikanë: Kujdes

TIRANE- Ambasada Amerikane në Tiranë i ka bërë thirrje të gjithë shtetasve amerikanë që jetojnë në Tiranë që të tregojnë kujdes dhe të jenë të vëmendshëm për protestën që do organizohet nesër nga Partia Demokratike.

Ashtu si në çdo rast tjetër kur në kryeqytet organizohen protesta, Ambasada e SHBA-ve paralajmëron qytetarët e saj që të kenë kujdes dhe të evitojnë turmat. Ndër të tjera Ambasada pohon se nuk disponon informacion për kërcënime ndaj amerikanëve, ndërsa shton se protesta është e planifikuar që të zgjasë deri në orën 16:00.

MESAZHI I AMBASADES SE SHBA
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës informon qytetarët e saj në Shqipëri për protestën kundër qeverisë shqiptarë të planifikuar në 18 shkurt 2017. Demonstruesit janë planifikuar të mblidhen në orën 11:00 paradite, në një vend në afërsi të Parkut Rinia përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” duke filluar në orën 12:00 të drekës.

Ambasada i kujton qytetarëve të SHBA-së se edhe demonstratat dhe ngjarjet e mëdha të destinuara që të jenë paqësore mund të kthehet konfrontuese. Shmangni zonat e me protestues dhe kini kujdes. Tubimet e mëdha publike mund kenë ndikim dhe në të gjitha rrugët kryesore hyrëse-dalëse të qytetit. Rishikoni planet tuaja personale të sigurisë; jini të vetëdijshëm për vendbanimin tuaj, nën monitorimin e ngjarjeve lokale për lajmet.

Qytetarët amerikanë duhet të shmangin zonat e demonstrimeve dhe të kenë kujdes, nëse gjenden në afërsi të ndonjë grupi të madh njerëzish. Edhe demonstratat kanë për qëllim të jenë paqësore mund të kthehet në konfrontuese dhe të përshkallëzohen në dhunë.
(ed.me/BalkanWeb)


Komente ( 2 )