Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Arrestohet autori i shpërthimit pranë autobusit të Dortmund: Ja pse e kreva sulmin

C_2_articolo_3067807_upiImagepp

GJERMANI – Ndryshe nga sa u dyshua sulmi mbi autobusin e Borussia Dortmund nuk u krye nga ISIS. Një 28-vjeçar i quajtur Sergej W është arrestuar në Gjermani, pasi dyshohet se është atentatori i sulmi ndaj autobusit të ekipit të Borussia Dortmund, më 11 prill.

Lajmi u bë i ditur nga autoritetet gjermane. Sipas prokurorisë, e cila përjashtoi aktin e terrorizmit, i riu ka vepruar për arsye ekonomike.

BBC shkruan se Sergej W, me shtetësi të dyfishtë, ruse dhe gjermane, dyshohet se ka organizuar sulmin me qëllim rrëzimin e vlerës së aksioneve të klubit gjerman në bursë në mënyrë që të përfitonte shuma të mëdha parash duke spekuluar më pas me vlerën e tyre.

Ai kishte blerë një paketë me 15 mijë aksione me një çmim prej 78 mijë euro dhe nëse aksionet e Borusia-s binin ai do të fitonte 3,9 milionë euro. Ngjarja ndodhi më 11 prill pak çaste para fillimit të takimit kundër Monaco-s, në Gjermani afër autobusit të Borussia Dortmund ndodhën 3 shpërthime nga ku mbeti i lënduar mbrojtësi Marc Bartra.

Sipas mediave gjermane eksplozivi është vendosur në rrugë dhe ka shpërthyer kur po kalonte autobusi, rreth 10 kilometra larg stadiumit.
(er.cu/BalkanWeb)


Komente ( 7 )

 • Te shpifesh kot e me kot mund ta bej kushdo. Per kete qe ke thene me siper te kerkoj referencat se ne cilin liber “hadithesh” i ke gjetur ???

 • ...

  Shqiptar I vertet nuk thash se jane te pa fe, po thashe qe jane ligje venes, dhe zbatojne ligjin pa ngjyra fetare dhe politike.
  Kurse per ty Anteu ma shpjego ti cfar Jan protestant se un nuk merkam veshe?

 • Per ty (…) dhe per tgjith muslimanet e fese time por jo te dijes time!

  Ne kohen e profetit tone, po kalonin disa te pa fe duke çuar ne banesen e fundit nje te afermin e tyre, aty afer ndodhet dhe profeti jone i mençur me disa shok te tije, e ja nisen shoket e profetit me injoranc ” ec me se te pa fe jan ato” ju kthehet i mençuri o ju njerzit e mi Pushoni a nuk janë dhe ato ato njerez? Te gjithe krijesat janë te Zotit pa dallim feje rrace ngjyre ndaj mbylleni gojen. Mbeten me goje hapur ato shoket llafazan.

  Ndaj dhe ju mbylleni se lat nam, çdo kush eshte njeri, me i miri prej nesh eshte ai qe shperndan fjalet e verteta te Zotit: PAQEEEE
  Prandaj Pushoni mo se jeni bo te tepert , sduroheni dot, thjeshte mesjete.

 • ...

  Anteu gjermonet nuk Jane kristian por protestant.
  Edhe nuk ja ndjen fare per fene
  Prandaj gjermont e bejne gjykimin e drejte.

  • PO PROTESTANTËN OR INJORANT MEQË NUK QËNKAN KRISTJANË, CFAR JANË?

   SHKO OR MIK E FALU DHE TI NË XHOMI SI PUNA E KTI INJORANTIT TJETËR HABIB KTU POSHTË: KOKËN POSHTË E BITHËN NOLT.

   N.B.: KUJDES MOS T’JU VJEDHIN KPUCËT PARA DERËS SË XHOMISË!

 • Or Habib efendi,

  -MIR PËR ATENTATIN E AUTOBUSIT TË BORUSIAS E PASKAN FAJIN JAHUDITË QË PASKAN SHPIF DUKE JA VESH ISIS, PO PËR GJITH KTO ATENTATE QË NUK KANË TË RRESHTUR E KU AUTORËT JANË MUTLIMANË TË DEVOTSHËM, FAJIN E KANË JAHUDITË?!

  -SHKO OR HABIB E MOS U MERR KTU NË CAT ME KOMPJUTER E OPINJONE. KULTURËN LËRJA EUROPJANO-KRISTJANVET. JU HABIBNAT JENI TË MIRË PËR T’U FAL NË XHOMI, KOKËN POSHTË E BYTHËN LART, JU JENI TË MIRË PËR XHIHAD E PËR TË VRA NJËRI-TJETRIN.

  TUNG!

 • Po keta sikur thane qe sulmin e mori persiper isis?!?! Keta jane me breke neper kembe nga masonet çifut te cilet po luajne me popuj te tere. Mjere per ju qe i veni nga pas. Zoti ju dhente hakun qe meritoni!

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.