Dy oficerë policie u vranë dhe disa të tjerë u plagosën në dy sulme terroriste në komunat Morales dhe Jamundi në jugperëndim të Kolumbisë, thanë autoritetet lokale.

Sulmi i parë ndodhi në Morales, ku anëtarët e supozuar të një fraksioni disident të grupit gueril të shpërbërë të Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë shënjestruan një stacion policie. Agresorët hodhën bomba me cilindra dhe qëlluan me armë zjarri, duke vrarë dy oficerë policie.

Sulmuesit plaçkitën edhe Bankën Agrare dhe shkatërruan disa biznese.

Në Jamundi, një motoçikletë e ngarkuar me eksploziv shpërtheu në afërsi të një hoteli, ku po qëndronte policia e caktuar për të përforcuar sigurinë në rajon, duke plagosur katër persona, përfshirë tre fëmijë.

 

(A.A/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb