Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën të hënën në Gjeorgji duke kërkuar lirimin e liderit të burgosur të opozitës dhe ish-presidentit Mikheil Saakashvili, i cili është në grevë urie prej disa javësh, ndërsa Ukraina kritikoi transferimin e tij në një spital burgu.

Saakashvili, i cili shërbeu si president midis 2004 dhe 2013, u arrestua më 1 tetor gjatë kthimit e tij në Ukrainë.

Ai ka refuzuar ushqimin për 39 ditë për të protestuar kundër burgimit të tij, për të cilin thotë se është i motivuar politikisht.

Burgimi i tij ka përkeqësuar një krizë politike që shpërtheu vitin e kaluar pasi opozita denoncoi mashtrimin në zgjedhjet parlamentare .

Arrestimi i reformatorit pro-perëndimor provokoi demonstratat më të mëdha antiqeveritare në një dekadë.

Duke brohoritur emrin e Saakashvilit, rreth 40,000 demonstrues vërshuan të hënën në mbrëmje në Sheshin qendror të Lirisë në kryeqytetin e Gjeorgjisë Tbilisi.

Më herët të hënën, Saakashvili u transferua në një spital burgu, i cili, sipas zyrtarëve të të drejtave të njeriut, nuk arrin të sigurojë trajtimin e duhur të tij.

“Një lëvizje masive, e përhershme proteste fillon në Gjeorgji dhe nuk do të ndalet derisa Mikheil Saakashvili të lirohet dhe të thirren zgjedhje të parakohshme,” i tha turmës Nika Melia, kryetari i partisë Lëvizja Kombëtare e Bashkuar e Saakashvilit.

“Ne nuk do të shpërndahemi, protesta jonë do të jetë e pamëshirshme dhe paqësore, nuk do të lejojmë që regjimi të na provokojë në një konfrontim civil.

Protestuesit më pas marshuan nëpër qendër të Tbilisit drejt zyrës së kryeministrit, duke u zotuar të bllokojnë ndërtesën.

Kryeministri Irakli Garibashvili nuk do të jetë në gjendje të largohet apo të hyjë në zyrën e tij,” tha Melia.

Një nga demonstruesit, biznesmeni Niko Mgeladze, 46 vjeç, tha se “Saakashvili është viktimë e hakmarrjes politike, ne nuk do të ndalemi derisa ai të çlirohet.”

Stacioni televiziv pro opozitës Mtavari transmetoi pamjet e qindra policëve duke u vendosur jashtë ndërtesave qeveritare.

Departamenti i burgjeve të Gjeorgjisë tha se Saakashvili u transferua në një spital burgu “për të parandaluar përkeqësimin e gjendjes të tij shëndetësore”.

Të hënën në mëngjes, mjekët që ekzaminuan Saakashvilin thanë se ai ishte “në rrezik të lartë të komplikimeve multi-sistematike dhe duhet të trajtohet urgjentisht në një klinikë të teknologjisë së lartë”.

Avokati i të drejtave të Gjeorgjisë, Nino Lomjaria tha se spitali i burgut nuk përmbushi kriteret e mjekëve.

Saakashvili tha se masa ishte një dënim me vdekje.

“Kur parlamenti i Gjeorgjisë hoqi dënimin me vdekje me iniciativën time (në vitin 1998), nuk mund ta imagjinoja që vite më vonë do të dënohesha me vdekje në Gjeorgji”, tha ai në një deklaratë.

Mjekët kanë thënë se Saakashvili përballet me një rrezik të menjëhershëm vdekjeje pasi ai ka një çrregullim të gjakut që e bën grevën e tij të urisë veçanërisht të rrezikshme.

Ukraina protestoi kundër transferimit të Saakashvilit në një spital burgu, duke thënë se masa “krijon rreziqe shtesë”.

“Ne i bëjmë thirrje palës gjeorgjiane që të transferojë Mikheil Saakashvili në një institucion mjekësor civil pa vonesë,” tha ministria e jashtme në një notë proteste dërguar Tbilisit.

Saakashvilit, të cilit iu hoq pasaporta gjeorgjiane në vitin 2015, tani është shtetas i Ukrainës, ku drejtoi — deri në arrestimin e tij — një agjenci qeveritare që drejtonte reformat.

Avokatët e Saakashvilit kanë shprehur shqetësimin se “siguria e tij nuk do të garantohet në spitalin e burgut ku kriminelët e dënuar janë të punësuar si mjekë ndihmës”.

Kanali i pavarur televiziv Pirveli raportoi se të burgosurit në spitalin e burgut organizuan një protestë të zhurmshme kundër Saakashvilit, duke bërtitur me sharje ndaj njeriut që drejtoi një fushatë të pamëshirshme kundër krimit të organizuar gjatë mandatit të tij si president.

Lomjaria, i cili vizitoi Saakashvilin në paraburgim, tha se ai u transferua në një spital burgu kundër dëshirës së tij dhe u mashtrua se do të transferohej në një klinikë civile.

Saakashvili raportoi se rojet e burgut “përdorën forcë” kundër tij gjatë transferimit, u tha Lomjaria gazetarëve.

Kryeministri Irakli Garibashvili shkaktoi një zhurmë kohët e fundit duke thënë se Saakashvili “ka të drejtë të bëjë vetëvrasje” dhe se qeveria ishte detyruar ta arrestonte atë sepse ai refuzoi të largohej nga politika.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb