Të paktën pesë persona janë vrarë dhe rreth 50 të tjerë janë plagosur në ditën e dytë të demonstratave në qytetin lindor të Kongos, Goma, kundër misionit të Kombeve të Bashkuara në vend, tha një zyrtar qeveritar.

Forcat paqeruajtëse u vranë dhe një tjetër u plagos në bazën e OKB-së në Butembo në provincën e Kivu-së veriore në lindje kur “sulmuesit e dhunshëm rrëmbyen armët nga policia kongoleze” dhe qëlluan mbi personelin e OKB-së.

Zëvendës zëdhënësi i OKB-së Farhan Haq tha se raportet për viktima civile, duke përfshirë raportet e paqeruajtësve të OKB-së që vrasin dhe plagosën civilë, do të hetohen.

Ai tha se të martën “qindra sulmues sulmuan përsëri bazat e forcës së OKB-së, të njohura me akronimin e saj francez MONUSCO, në Goma si dhe pjesë të tjera të Kivu-së veriore “të nxitur nga vërejtjet armiqësore dhe kërcënimet e bëra nga individë dhe grupe kundër OKB-së veçanërisht në mediat sociale.”

“Turmat po hedhin gurë dhe bomba benzine, duke thyer bazat, duke plaçkitur dhe vandalizuar dhe duke u vënë flakën objekteve,” tha Haq. “Ne po përpiqemi t’i qetësojmë gjërat”, duke përfshirë edhe dërgimin e forcave të reagimit të shpejtë, por nuk ka prova që dhuna ka përfunduar.

Përveç kësaj, Haq tha se të paktën katër incidente kishin në shënjestër rezidencat e stafit të MONUSCO, të cilët tani janë zhvendosur në kampet e OKB-së. Dhe një turmë u përpoq gjithashtu të hynte në kompleksin e Programit të Zhvillimit të OKB-së më herët të martën, por u rebelua nga rojet e sigurisë, tha ai.

Demonstruesit të hënën kishin vënë zjarre dhe kishin hyrë me forcë në zyrat e misionit të OKB-së në Goma, duke akuzuar forcat paqeruajtëse për dështimin në mbrojtjen e civilëve mes dhunës në rritje në rajonin lindor të Kongos. Ata po bëjnë thirrje që forcat e OKB-së, të pranishme prej vitesh në Kongo, të largohen.

“Të paktën 5 të vdekur, rreth 50 të plagosur”, tha zëdhënësi i qeverisë Patrick Muyaya në një postim në Twitter, duke dënuar sulmet ndaj personelit dhe ndërtesave të OKB-së.

Protestuesit fajësuan të shtënat e gjuajtura nga paqeruajtësit për vdekjet.

Lindja e Kongos, e pasur me minerale, është shtëpia e një morie grupesh rebele dhe siguria e rajonit është përkeqësuar pavarësisht një viti operacionesh emergjente nga një forcë e përbashkët e ushtrive të Kongos dhe Ugandës. Civilët në lindje gjithashtu u është dashur të përballen me dhunën nga rebelët xhihadistë të lidhur me grupin Shteti Islamik.

Zëdhënësi i qeverisë nuk tha se çfarë i shkaktoi vdekjet, por e përshkroi përgjigjen e forcave të sigurisë dhe paqeruajtësve si “të shtëna paralajmëruese për të shpërndarë demonstruesit dhe për të parandaluar çdo sulm në bazën dhe instalimet @MONUSCO”, tha ai në llogarinë e tij në Twitter.

“Qeveria ka udhëzuar forcat e sigurisë që të marrin të gjitha masat për të garantuar rikthimin e qetësisë dhe rifillimin normal të aktiviteteve në Goma”, tha ai. Ai gjithashtu përsëriti se tashmë po ndërmerren hapa për tërheqjen e forcave paqeruajtëse.

Në qershor 2021 dhe qershor 2022, misioni paqeruajtës mbylli zyrën e tij në rajonet Kasai Central dhe Tanganyika të Kongos. Misioni ka më shumë se 16,000 personel të uniformuar në Kongo, sipas OKB-së

Protestat po zhvillohen ndërsa luftimet janë përshkallëzuar midis trupave kongoleze dhe rebelëve M23, duke detyruar afro 200,000 njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre. Sipas një raporti të Human Rights Watch, forcat M23 kanë treguar fuqi zjarri dhe aftësi të shtuara mbrojtëse.

Ushtruesi i detyrës së kreut të MONUSCO-s Khassim Diagne dhe zëdhënësi i OKB-së Haq dënuan vrasjet e personelit të OKB-së. Haq tha se shefi i paqeruajtësve të OKB-së, Jean Pierre Lacroix, i cili aktualisht ndodhet në Mali, do të udhëtojë në Kongo “në rastin e tij të parë”.

Diagne e përshkroi dhunën kundër OKB-së si “absolutisht të papranueshme” dhe “kundërproduktive” duke pasur parasysh misionin e MONUSCO për të mbrojtur civilët, për të penguar grupet e armatosura dhe për të ndërtuar kapacitetin e institucioneve dhe shërbimeve shtetërore.

Haq iu përgjigj një pyetjeje duke pyetur nëse përpjekja e OKB-së kishte dështuar sepse grupet e armatosura ende enden në vend duke thënë se “prania jonë ka siguruar mbrojtje, por nuk e ka zgjidhur problemin” që përfshin rajonin dhe grupet e armatosura që konkurrojnë për kontrollin e mineraleve dhe burimeve e rajone të pasura.

Brenda kësaj, tha ai, OKB-ja ka “bërë më të mirën tonë” për të siguruar që jetët dhe liritë themelore të njerëzve të mos hiqen.

Haq tha se OKB-ja ka pasur plane për të tërhequr forcën e saj paqeruajtëse dhe madje edhe për t’u tërhequr nga Kongo, por “ne kemi qëndruar sepse situata në terren është shumë e rrezikshme për ne që të mendojmë të largohemi dhe të rrezikojmë kaq shumë njerëz”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb