Tetëdhjetë e tre varre janë zbuluar tashmë në territoret e de-okupuara të rajonit Donetsk, komunitetet Lyman dhe Sviatohirsk që nga fillimi i tetorit.

“Deri më sot, ne kemi regjistruar 83 varre: 33 janë në Sviatohirsk dhe 50 në Lyman. Dy prej tyre janë varre masive të civilëve dhe ushtarakëve,” tha Oleksandra Havrylko, Zëdhënësja e policisë së rajonit Donetsk, gjatë një konference në Qendrën Mediale.

Ajo vuri në dukje gjithashtu një rritje të numrit të thirrjeve në polici nga banorët vendas në territoret e de-okupuara.

“Ne kemi një numër në rritje të ankesave në territoret e de-okupuara. Tani, që nga fillimi i de-okupimit, kemi rreth 900 kallëzime për kundërvajtje administrative dhe penale të paraqitura nga qytetarët. Njerëzit aplikojnë për arsye dhe çështje të ndryshme,” tha zëdhënësi.

Siç u raportua, në fillim të tetorit, Forcat e Armatosura të Ukrainës çliruan komunitetet Sviatohirsk dhe Lyman nga pushtuesit rusë. U regjistrua se armiku kishte shkatërruar 80% të infrastrukturës në territoret e de-okupuara. Për më tepër, 90% e ndërtesave të banimit janë shkatërruar ose dëmtuar në këto komunitete.

Deri më 27 tetor, sipas policisë, janë gjetur 268 trupa të të vdekurve, prej të cilëve 146 tashmë janë zhvarrosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb