Të gjitha të dhënat të dërgojnë drejt një përfundimi: Varianti Omicron i virusit është më pak vdekjeprurës se mutacionet e tjera të COVID-19.

Në fakt, që në shekullin e 19-ë, ka një teori të manifestuar nga bakteriologu Thioblad Smith, e quajtur “ligji i zvogëlimit të fuqisë së infeksioneve”. Teroia e Smith, argumenton se për të siguruar mbijetesën e tyre, patogjenet evoluuan gradualisht dhe ndaluan së vrari strehuesit e tyre.

Në vend të kësaj, ato shkaktojnë një infeksion të butë. Megjithatë, studiuesit mendojnë se gjërat kanë evoluar e pas 100 viteve, viruset kanë ndryshuar mënyrën e të vepruarit.

Fatkeqësisht, është pothuajse e pamundur të parashikohet e ardhmja e pandemisë

“Fatkeqësisht, kjo do të thotë se është pothuajse e pamundur të parashikohet e ardhmja e pandemisë, sepse viruset nuk evoluojnë gjithmonë në një model të parashikueshëm,” shkroi Dr. Jess Daëson në një artikull të ABC Neës në SHBA, duke shtuar se mijëra variante të COVID-19, të identifikuara, secila me mutacione unike. Por shumica e varianteve të reja shfaqen dhe më pas zhduken shpejt, në pamundësi për të konkurruar me variantin dominues.

Ashpërsia e Omicron nuk është e palidhur me murin e imunitetit

Ekspertët paralajmërojnë se është e rëndësishme të vlerësohet ashpërsia e Omicron në kontekstin e imunitetit ekzistues përmes vaksinave dhe infeksioneve të mëparshme. “Është e vështirë të përcaktohet përmes Delta apo Omicron nëse variantet po bëhen pak a shumë ngjitëse. “Kjo për shkak se këto variante erdhën në një kohë kur ne ishim shumë imun ndaj koronavirusit SARS-CoV-2 në disa vende,” tha Andreë Pekoz, një profesor i mikrobiologjisë.

Sipas studimeve, njerëzit që janë vaksinuar ose së fundmi janë infektuar do të kenë simptoma më të lehta nëse sëmuren ose riinfektohen. “Kjo nuk është për shkak se varianti është më pak ngjitës, por sepse sistemi imunitar ishte përgatitur nga vaksinimi dhe infeksioni i mëparshëm,” shtoi ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb