Media prestigjoze “CNN” i ka kushtuar një shkrim të gjatë situatës së tensionuar në Ukrainë me frikën për një pushtim nga Moska dhe rolit të SHBA.

Në analizën e “CNN” shkruhet se si Ukraina, e cila tashmë ka duruar humbjen e më shumë se 10,000 njerëzve në këtë luftë, e ka gjetur veten në qendër të një loje të lartë me qendër marrëdhëniet SHBA-Rusi.

Më tej ngrihet rreziku se si kjo lojë e madhe diplomatike rrezikon një luftë të madhe tokësore në Evropë.

Analiza

Për të gjithë është është një ide shumë e keqe për të qenë e vërtetë por megjithatë, paralajmërimet drejt një lufte tjetër në Ukrainë po përforcohen, duke marrë një jetë më vete, në një manovër të madhe, me rrezik të lartë nga administrata e Biden ose Moska, ose të dyja.

“Unë me të vërtetë nuk e di se nga erdhi e gjithë kjo,” është një frazë që e kemi dëgjuar zyrtarët perëndimorë të psherëtinin disa herë gjatë muajve të fundit.

Po, ushtria ruse është në lëvizje dhe po grumbullohet në numër ndoshta më të madh se në vitet e tjera kur kemi parë qëndrime të ngjashme.

Po, një burim i njohur me inteligjencën më thotë se ka indikacione se zyrtarët rusë nuk po teorizojnë vetëm për një pushtim, por në të vërtetë po përpunojnë se si mund ta zbatojnë atë, nëse urdhërohet ta bëjnë këtë. Por disa nga pozicionet e tyre janë më shumë se njëqind milje nga kufiri i Ukrainës . Dhe arsyet pse Rusia me të vërtetë nuk do të dëshironte të pushtonte më nga territori i fqinjit të saj janë të njëjtat siç kanë qenë ndonjëherë.

Së pari, ky nuk do të ishte pushtimi i Ukrainës, por ri-pushtimi. Ukraina është pushtuar tashmë dy herë.  Një pjesë e problemit të Rusisë është se këto ishin lëvizje jo të plota, të kryera shpejt dhe pa një plan të plotë për të ardhmen. Veprimi i rinovuar rus mund të përfundojë atë që ata lanë pa bërë dhe të sjellë përfitime afatgjata për Moskën. Por paplotësia e tyre është gjithashtu një kujtesë e përditshme se konflikte të tilla janë plot me të panjohura të panjohura që prishin planet.

Pushtimi de fakto

Kritikët dhe admiruesit e Rusisë janë të lidhur nga një unitet i rrallë kur ata e shohin çdo veprim të Kremlinit si të qëllimshëm dhe dredharak. Por kjo ndodh rrallë.

Pasi hyri në Krime në vitin 2014, Moska mbeti pa një korridor tokësor që lidh gadishullin me atdheun rus dhe përfundoi vetëm në vitin 2018 një urë të hollë përmes ngushticës së Kerçit për shërbimet dhe furnizimet.

Pushtimi i saj de fakto i Donbasit përfundoi në vitin 2015, megjithatë Rusia ende mbështet një lëvizje kaotike dhe të çrregullt separatiste atje. Ky grumbull mercenarësh dhe të jashtëmsh ka një kosto, me pak përfitim; Moska nuk ka gjasa të përfitojë nga zona, pasi nuk është qendra industriale siç ishte dikur. Argumentet se Kremlini ka nevojë për një urë tokësore për në Krime dhe një status më të sigurt për Donbasin janë shpesh qendrore për shpjegimet se pse ai mund të pushtojë Ukrainën për herë të tretë në tetë vjet. Por shumica e opsioneve ushtarake do të kishin kosto të jashtëzakonshme.

Veprimi i tij më i vogël, rus mund të përfshijë “normalizimin” e kontrollit të vendit në rajonin e Donbasit duke dërguar trupa ruse për të mbyllur kontrollin e tyre mbi zonën, apo edhe për të zgjeruar paksa zonën e tij mbrojtëse kundër pjesës tjetër të Ukrainës. Mund të ketë përfitime nga kjo, por ka të ngjarë të shkaktojë sanksione të kushtueshme dhe të zyrtarizojë pozicionin e shtrenjtë të Moskës si sponsor i rajonit të goditur.

Analistë të tjerë sugjerojnë se një korridor i ngushtë tokësor përgjatë Detit Azov, përmes qytetit të Mariupol, do të zvogëlonte koston e ruajtjes së furnizimit me energji dhe ujë të Krimesë dhe mund të arrihej lehtësisht përmes një zbarkimi amfib në bregun e detit Azov. Megjithatë, një rrip i hollë toke që kalon përgjatë vijës bregdetare do të ishte i vështirë për t’u mbrojtur dhe më pak fitimprurës si një rrugë furnizimi tregtar nëse do të ishte vazhdimisht në rrezik sulmi nga forcat ukrainase. Opsioni tjetër i kaluar rreth industrisë së vilave të lojërave të luftës në Ukrainë është një pushtim më i gjerë. Sipas këtij skenari, Rusia mund të shtyjë deri në lumin Dnieper, duke marrë Kharkiv-in, Poltava-n dhe madje të marrë frymë në qafë të kryeqytetit Kiev.

Por këtu teorizimi bëhet pak i marrë. Dëgjova një analist me reputacion të spekulonte për pushtimin e të gjithë Ukrainës. Të gjithë atë. Një vend pak më i madh se Franca, nga Luhansk në Lindje në Lviv në Perëndim. Kjo është më shumë se 16 orë me makinë për një nga tanket më të rinj të Rusisë — që mbaron, me shpejtësinë më të lartë të njohur — pa askënd në rrugën e tij dhe pa ndalesa për të furnizuar me karburant.

Rreziku i sanksioneve

Ideja për të pushtuar një zonë të madhe të Ukrainës mund të jetë dukur e mundshme në vitin 2014, por pas shtatë vitesh lufte, Ukrainës i mungon dukshëm nostalgjia për fqinjin e saj ish-sovjetik.

Një okupim do të ishte i përgjakshëm, do të kushtonte shumë jetë ruse, do të kërkonte qindra mijëra trupa ruse dhe ka të ngjarë të ishte një kujtesë e turpshme për Kremlinin, pasi forcat e tij po zgjerohen, se sa e varfër ishte ushtria e tij pak më shumë se një dekadë më parë, përpara se të shpejtonin modernizimi.

Sanksionet gjithashtu do të dëmtonin, nëse jo do të gjymtonin, pjesët e ekonomisë ruse me të cilat përballet Evropa.

Edhe një pushtim i vogël është me të vërtetë një ide e keqe për Moskën.

Përkrahësit se sa i mundshëm është një pushtim shpesh vërejnë se Putini nuk është një aktor racional, duke argumentuar se ai është i prirur ndaj lëvizjeve të paparashikueshme gjithëpërfshirëse. Ata vënë në dukje se, si një autokrat i mbijetuar pa asnjë kontroll, ekuilibër, apo zgjedhje reale për t’u shqetësuar, ai është i lirë të vendosë çdo gjë, në çdo orë. Vendimmarrja e shefit të Kremlinit ka qenë prej kohësh qëllimisht e errët. Dhe pas 21 vitesh në krye dhe gati dy vjetësh në një flluskë izolimi Covid-19, ku ndërveprimet e tij janë dukshëm të kufizuara, është e mundur të imagjinohet se informacioni që ai merr nuk është aspak i balancuar. Kjo është arsyeja pse vendimi i administratës Biden për të përforcuar gjasat e një pushtimi është kaq shumë i rrezikshëm.

Bërja e alarmit

Ka shenja të qarta paralajmëruese — dhe ndoshta inteligjencë më të pazbuluar — për të mbështetur mundësinë e një sulmi. Ndoshta është më mirë të siguroheni se aleatët tuaj janë të vetëdijshëm dhe gati për këtë, sesa të qëndroni të heshtur dhe të dukeni të papërgatitur.

Por, duke e dhënë alarmin me kaq zë të lartë, Shtëpia e Bardhë i ka dhënë Putinit një zgjedhje: Vepro tani ose bëje të duket sikur iu dorëzua presionit nga Perëndimi.

Dhe sigurisht kjo është diçka që do të ishte e vështirë për liderin rus, i cili beson se vendi i tij u poshtërua ashpër në fund të Bashkimit Sovjetik? Detyrimi i tij për të bërë një zgjedhje të tillë nuk mund t’i ishte dukur alternativa më e mirë për kreun e CIA-s dhe ish-ambasadorin amerikan në Moskë , Bill Burns, apo studentët e tjerë të politikës ruse në Shtëpinë e Bardhë Biden. Ju duhet të shpresoni se ata dinë diçka që të gjithë të tjerët nuk e dinë.

A e kanë llogaritur – apo kanë mësuar – se Putini thjesht nuk mund të përballojë të pushtojë përsëri Ukrainën? Apo kanë përcaktuar se pushtimi është i pashmangshëm?

Llogaritja e gabuar e Putinit

Nëse ka ndonjë dyshim, ky operacion i SHBA-së për të rritur ndërgjegjësimin për rrezikun mund të rrëzojë peshoren dhe ta detyrojë Rusinë të bëjë diçka që ndoshta e di se do të përfundojë keq.

Dhe kështu tani — duke pasur parasysh ato që Rusia nuk ka kërkuar në bisedimet e saj me SHBA-në në Gjenevë dhe ngecjen e dukshme, nëse jo kolapsin, të këtyre negociatave — Ukraina është ngecur, duke u përballur me një pritje të tmerrshme tetë javësh ndërsa akulli mbetet i vështirë mjaftueshëm për të lejuar që tanket të kalojnë kufirin rus. Pas kësaj balta do të futet dhe së bashku me të një verë tjetër tensioni të lehtë.

Ndoshta fitimi afatgjatë i këtyre muajve të spekulimeve febrile dhe panikut të mprehtë do të gjykohet se do të mbështeste NATO-n dhe Evropën kundër kërcënimit të Rusisë dhe do t’i dëshmonte Moskës se kostot e çdo aventurizmi të mëtejshëm do të ishin të papëlqyeshme, ose të paktën do të përmbusheshin. me një front të bashkuar.

Ndoshta administrata Biden thjesht donte t’i tregonte Rusisë se SHBA është kthyer në Evropë, duke përmbysur komoditetin e viteve të Trump me Moskën.

Por Ukraina, e cila tashmë ka duruar humbjen e më shumë se 10,000 njerëzve në këtë luftë, e ka gjetur veten në qendër të një loje të lartë të aksioneve, me ballë dhe qendër marrëdhëniet SHBA-Rusi. Njerëzit po i kushtojnë edhe një herë vëmendje gjendjes së saj, por rrezikon të duket si një mendim i mëvonshëm, i bllokuar në mes ndërsa Uashingtoni dhe Moska e zgjidhin atë.

Putin ka vëmendjen globale dhe angazhimin e SHBA-së që ai ndoshta dëshiron. Por me çipat e vendosura, kjo lojë e madhe diplomatike rrezikon një luftë të madhe tokësore në Evropë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: