Udhëheqësit e Rusisë dhe Bjellorusisë kanë rënë dakord për të bashkëpunuar më tej në të ardhmen e afërt, sipas Agjencisë Telegrafike Bjelloruse shtetërore (BelTA).

Sipas BelTA, presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko ranë dakord për dërgesat – nga Rusia në Republikën e Bjellorusisë – të modeleve më moderne të pajisjeve ushtarake në të ardhmen e afërt.

Nga ana tjetër, Bjellorusia do të rrisë furnizimin e pajisjeve moderne bujqësore, të pasagjerëve dhe produkteve të tjera inxhinierike, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve bjelloruse, duke cituar sekretaren e shtypit të liderit bjellorus Natalya Eismont.

Të dy krerët ranë dakord për hapat e përbashkët për mbështetje të ndërsjellë në lidhje me presionin e sanksioneve, duke përfshirë çmimet e energjisë.

Delegacionet qeveritare të Bjellorusisë dhe Rusisë do të zhvillojnë bisedime në Moskë të hënën për të marrë vendime specifike për të gjitha çështjet e diskutuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb