Një person ka humbur jetën dhe 32 të tjerë anë plagosur në një aksident në autobusi në veriperëndim të Austrisë.

Automjeti po udhëtonte nga Bavaria e Poshtme në Gjermani në drejtim të Schladming, rreth 100 kilometra në juglindje të Salzburgut. Sipas dëshmitarëve okularë, automjeti u rrotullua disa herë dhe u ndal në rrëzë të argjinaturës në çatinë e sheshtë të një ndërtese.

Një 31-vjeçar ka humbur jetën në vendngjarje. Dy persona, mes tyre edhe drejtuesi i autobusit 51-vjeçar, kanë mbetur të plagosur rëndë.

Përveç kësaj, bazat e Kryqit të Kuq dhe të zjarrfikësve nuk ishin shumë larg, kështu që brenda dhjetë minutave në vendngjarje ishin më shumë se 160 punonjës të shpëtimit.

“Problemi ishte se autobusi ra në një çati garazhi,” tha Norbert Pichler, Menaxher Operacional me Kryqin e Kuq Schladming. “Në koordinim me zjarrfikësin, u përpoqëm të shpëtonim personat e bllokuar. Të tjerët që ishin jashtë u sollën në një vend të ngrohtë në një garazh ku mund të furnizonim transportin në varësi të përparësisë”, tha ai.

Hetimet e mëtejshme për shkaqet e plota të aksidentit janë ende në vijim. Shoferi i autobusit nuk mund të merret ende në pyetje për shkak të plagëve të rënda.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb