Idris Elba thotë se ai ka qenë në terapi gjatë vitit të kaluar, sepse ai ishte “një punëtor absolut”. Aktori dhe DJ, i njohur për rolet e tij në Luther dhe The Wire, tha se kohët e fundit ai kuptoi se kishte një marrëdhënie jo të shëndetshme me punën, duke e gjetur veten dhjetë ditë rresht në një set filmi më relaksues sesa të qenit në shtëpi me familjen e tij.

Elba, 51 vjeç, ka dy fëmijë nga lidhjet e mëparshme: një vajzë, Isan dhe një djalë, Winston. Në vitin 2019 ai u martua me gruan e tij të tretë, modelen kanadeze Sabrina Dhowre. Ai tha se megjithëse nuk donte të zvogëlonte ngarkesën e tij të punës, ai kishte “zakone të pashëndetshme” që do të donte t’i ndryshonte.

Duke folur në podcastin Changes, të organizuar nga DJ Annie Mac, ai tha: “Unë kam qenë në terapi për rreth një vit tani, është shumë. Në terapinë time, kam menduar shumë për ndryshimin, pothuajse deri në pikën e ndryshimit dhe zhvendosjes së shtigjeve nervore. “Nuk është sepse nuk më pëlqen vetja apo diçka e tillë, është thjesht sepse kam disa zakone të pashëndetshme që janë krijuar me të vërtetë.”. Ai tha se kishte nevojë të “ftohej dhe të rrinte i qetë ndonjëherë”, por punonte në një industri që “shpërblente masivisht” personat që duan të punojnë.

I pyetur nëse dëshiron të punonte më pak, Elba u përgjigj: “Të punojë më pak? Eja . . . Puna është se gjërat që më bëjnë të relaksuar përfundojnë të jenë punë. Studioja ime në shtëpinë time, thjesht më pëlqen të jem këtu. Do ta hap atë laptop dhe do të jem si ‘nuk di çfarë të bëj sot’. Unë mund të punoja dhjetë ditë në një film, sekuenca nënujore duke më mbajtur frymën për gjashtë minuta, dhe të kthehesha dhe të ulem në studio dhe të ndihem i relaksuar, më shumë sesa të ulem në divan me familjen. Kjo është pjesa ku unë duhet të normalizoj atë që më bën të relaksuar, nuk mund të funksionojë e gjitha.”

Pasi u shfaq në një varg shfaqjesh televizive në vitet 1990, Elba mori rolin e tij në serialin HBO The Wire, duke portretizuar gangsterin Stringer Bell. Që atëherë ai ka luajtur rolin kryesor në shfaqjen e detektivëve të BBC-së Luther. Ai është gjithashtu i njohur për portretizimin e Heimdall në universin kinematografik Marvel. Elba është shpallur shpesh si James Bond-i i ardhshëm, por kohët e fundit tha se debatet për ndryshimin e racës së personazhit ishin bërë të pakëndshme.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: