Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar një kompani kineze pasi kjo e fundit akuzohet se ka siguruar imazhet satelitore të Ukrainës për të mbështetur operacionet luftarake të grupit mercenar Wagner për Rusinë.

Instituti i Kërkimeve të Shkencës dhe Teknologjisë Hapësinore Changsha Tianyi është në mesin e 16 enteve të goditura me sanksione nga Departamenti i Thesarit.

Spacety China i kishte ofruar Terra Tech, një firme teknologjike me bazë në Rusi, imazhe satelitore të radarit me hapje sintetike të vendndodhjeve në Ukrainë, tha në një deklaratë të enjten Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja e Departamentit të Thesarit të SHBA-së.

“Këto imazhe u mblodhën për të mundësuar operacionet luftarake të Wagner në Ukrainë,” tha ai. Departamenti ka sanksionuar gjithashtu filialin e Spacety me bazë në Luksemburg.

Sipas sanksioneve, nuk mund të ketë transferim, pagesë ose eksport të ndonjë prone ose interesi në Shtetet e Bashkuara tek subjektet e synuara, ndërsa Spacety China ende nuk i është përgjigjur kësaj lëvizjeje.

Kina, një aleate e ngushtë e Rusisë, është përpjekur të pozicionohet si një palë neutrale në lidhje me luftën në Ukrainë. Ajo është kritikuar nga SHBA dhe aleatët e saj për refuzimin për të dënuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: