Më në fund ja dolën. Për herë të parë në histori femrat mund ti japin makinës në Arabinë Saudite.

D-day është fiksuar për në muajin qershor por që tani janë të shumta regjistrimet në shkollat e dhënies së patentave.
Janë në fakt rreth 30 mijë vajza apo zonja të cilat janë të gatshme të japin provimin për të marrë kartonin e drejtimit të mjetit. Një numër shumë i lartë më raport me dimensionet e Vendit.

Por një numër i lartë duke marrë parasysh që në të gjithë Princess Nourah University të Ryad (më i madhi universitet publik në botë për femrat) studiojnë në disiplina të ndryshme 60 000 femra. Shoferet e reja duan të jenë të përgatitura në takimin historik dhe janë në radhe me makinat e tyre, për tu ngjitur më në fund në mjet si shofere pas lejes zyrtare.

Gjithçka filloi 26 shtatorin e kaluar kur mbreti Mohamed bin Salman nxorri dekretin që i jepte të drejtën femrave të drejtonin makinat. Shumë në Arabinë Saudite mendonin që bëhej fjalë për një çështje burokratike dhe pak femra do të regjistroheshin në auto-shkolla.

Por jo. Ka lindur një lëvizje e re popullore, një simbol i lirisë për femrat, dëshira për të qenë të barabarta. Kështu edhe kush nuk kishte dëshirë të madhe për ti dhënë makinës, është regjistruar për të marrë patentën. E pastaj thonë që makina nuk është liri…
(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb