Forcat ruse ka goditur ndërtesat e banimit dhe ambientet e një ujësjellësi në Kherson, duke vrarë një punonjës 43-vjeçar.

“Okupatorët rusë goditën ndërtesat e banimit dhe ambientet e ujësjellësit në Kherson,” postoi Këshilli i Qytetit Kherson në Telegram .

Godina e administratës së ndërmarrjes komunale dhe ndërtesat e banimit që ndodheshin aty pranë u goditën me disa predha armike. Sipas të dhënave paraprake, një person ka mbetur i vrarë. Një punonjës 43-vjeçar i ndërmarrjes së ujësjellësit ka humbur jetën si pasojë e shpërthimit të minës dhe plagëve të predhave.

Si pasojë e granatimeve ka shpërthyer një zjarr i madh. Ekipet e shpëtimit Kherson janë duke shuar zjarrin.

Siç është raportuar, gjatë ditës së kaluar, pushtuesit rusë granatuan territorin e rajonit Kherson 17 herë. Rusët sulmuan vendbanimet paqësore të rajonit me artileri, MLRS, mortaja dhe tanke. Rusët goditën objektet e infrastrukturës civile dhe ndërtesat e banimit. Një banor i rajonit Kherson u plagos nga bombardimet e armikut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb