Një autobus pasagjerësh u përplas me një kamion rimorkio të parkuar në një autostradë në Egjiptin jugor herët të martën, duke vrarë 23 persona dhe duke plagosur të paktën 30, thanë autoritetet.

Aksidenti ndodhi në provincën Minya, në autostradën kryesore që lidh kryeqytetin, Kajron, me jugun e vendit. Autobusi ishte nisur për në Kajro, sipas një deklarate të qeverisë lokale.

Shoferi i kamionit po ndërronte gomat në anë të rrugës kur autobusi u përplas me të, pranë qytetit të Malavi, rreth 220 kilometra (137 milje) në jug të Kajros. Pamjet nga vendi i ngjarjes të postuara nga autoritetet lokale treguan autobusin, i dëmtuar rëndë në pjesën e përparme.

Ambulancat shkuan në vendngjarje për të transferuar të plagosurit në spitalet në Minya. Ministria e Shëndetësisë tha se të paktën 16 nga të plagosurit u liruan nga spitalet pas trajtimit.

Aksidentet e trafikut vrasin mijëra njerëz çdo vit në Egjipt. Aksidentet shkaktohen kryesisht nga shpejtësia, drejtimi i pakujdesshëm, rrugët e këqija ose zbatimi i dobët i ligjeve të trafikut.

Në janar, të paktën 16 persona u vranë dhe 18 të tjerë u plagosën kur një mikrobus u përplas me një autobus të transportit publik në Gadishullin Sinai. Në prill të vitit të kaluar, një autobus u përmbys ndërsa përpiqej të kalonte një kamion në një autostradë në provincën jugore të Assiut, duke lënë të paktën 21 persona të vdekur dhe tre të tjerë të plagosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb