Kreu i PD, Lulzim Basha ka vizituar çiftin e pensionistëve, Lina dhe Robert Martinin në Tiranë për të dëgjuar shqetësimet dhe problemet e jetës së tyre që është vështirësuar edhe më tej me pandeminë.

Robert Martini i ka thënë liderit të opozitës që qeveria të paktën të mbulonte shpenzimet e maskës dhe dezinfektantëve për të moshuarit teksa shton se pensionistët detyrohen të marrin bukë të ndenjur nëpër furra buke pasi nuk kanë lekë.

Basha i kujtoi të moshuarit se PD në planin me 5 pika të propozuar për përballimin e pandemisë kishte planifikikuar edhe një ndihmë prej 20 mijë lekësh të vjetra për dezinfektonte e maska për të moshuarit

Lideri i PD pranon se plani me 5 pika nuk u pranua nga qeveria teksa zbulon se vetë kryeministri Edi Rama nuk po e bën detyrën pasi prej 120 ditësh nuk shkon në punë.

 

NJOFTIMI PËR TAKIMIN E KRYETARIT TË PD, LULZIM BASHA ME NJË ÇIFT PENSIONISTËSH NË TIRANË

 

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua me Lina dhe Robert Martinin, një çift pensionistësh në Tiranë, ku degjoi prej tyre se si kriza e ka veshtiresuar edhe me shume jeten e tyre.

Te moshuarit po  vuajne me se shumti pasojat shendetesore dhe ekonomike te covid 19.  Qeveria nuk ka ndermarre asnje mase per tu ardhur ne ndihme, per ti mbeshtetur financiarisht nderkohe qe pensionet jane te uleta,shpenzimet sa vijne e shtohen  me fatura te rritura te dritave, ujit, ilaceve, maskave e dezinfektanteve.

 

“Virusi është shumë i rrezikshëm. Moshat e treta i godet shumë më rreptë se sa moshat e tjera dhe është detyra juaj të ruani veten, është dyfish detyra jonë, por po jua them si prindërve të mi që t’ju ruajmë ju. Më e dhimbshmja, është që këtu ka mbetur me ruajtur veten sepse ata që e kanë për detyrë, qeveria që e ka për detyrë t’i mbrojë njerëzit, nuk po e bën detyrën e vet. Edhe në spitale po e shikoni si ështê fluksi. Mjekët janë të shteruar, të ezauruar, sepse duhet te perballen me shume te semure. Kostoja e ilaçeve është e papërballueshme. Kështu që duhet me bërë gjithçka per tu mbrojtur”,-u shpreh kryetari I PD Basha.

Robert Martini tha se kosto eshte e paperballueshme, faturat dhe cmimet jane rritur. Ai tregoi rastin e bashkemoshatareve te tij qe detyrohen te marrin buke te ndenjura vetem se kushtojne me lire

“Mund të flasi qeveria, jep balloma, jep pankarta, jep ashtu po kur  vjen puna tek moj ta marrça, lek vjen e lek nuk e dim se ku shkon. Mua shyqyr zotit nuk na ka ndodh por me çfarë dëgjoj me shkuar nëpër farmaci me marrë ilaçe…. Nuk e përballojmë. Paracetamol, jo, jo vitamina e cfarë janë ato jo jo nuk e përballojmë dot. 80 mijë lek shkon energjia, telefoni kjo, ajo.  Edhe shokët e mi që kanë dalë në moshën time me 23 vite pune po deshe ju jap emra me 110 mijë lekë. Ja të them sinqerisht te furra ke bukë të ftohtë. Buka e ftohtë është 300 lekë, ja kështu..

Lulzim Basha: Një 20 mijë lekësh i kërkuam ne, 2 muajt lekë të vjetra për pensionist.

Budulina Martini: Po të paktën të maskës edhe dezenfektantët.”

Kryetari iPartise Demokratike theksoi se eshte jetike qe parate te shkojne tek qytetaret dhe jo te te tenderat dhe koncesionet korruptive.

 

“njerëzit e kuptojnë shumë mirë. Ditë për ditë shohim pagesa qindra milion lekë që shkojnë për 3-4 veta. Ndërkohë që qindra mijë Shqiptarë nuk marrin as 5 lekë. Kjo është e papranueshme. Dhe kjo tregon që lekët janë, siç janë edhe në Kosovë edhe në Maqedoni. Atje shkojnë për familjet në nevojë, shkojnë për bizneset. Këtë po i kërkojmë neve sot.

Dhe nuk e bëjnë. Pse? Sepse se kanë prioritet jetën dhe shëndetin e njerëzve edhe në kohë pandemie.  Në veçanti tani që qeveria nuk kujdeset për njerëzit duhet të kemi kujdes të dyfishtë.

Edhe biznesit mund ti japim të paktën atë ndihmë që i jep Kosova, të paktën që i jep Maqedonia se kjo është krizë e 3-4 fish. E para është vetë koronavirusi.

Zoti Basha shprehur shqetesimin se jashte vemendjes po mbeten semundjen e tjera.

“Nuk është krizë e thjeshtë dhe këtu secili duhet të bëjë detyrën e vet. Kollaj t’i thuash mjekut bëj detyrën tënde apo infermierit edhe qytetarit mbaj maskë se përndryshe do të gjobis. Po ti si qeveri ça po bën? Është i vetmi që s’po bën detyrën e vet. Jo vetëm për faktin që ka 120 ditë që s’shkon në punë, por edhe ata që i ka ngarkuar të firmosin në emër të tij, firmat i hedhin të gjitha për t’i çuar lekët e shqiptarëve te inceneratorë”.

Partia Demokratike që para fillimit të valës së dytë propozoi një plan me 5 pika për të mbështetur shqiptarët në përballjen me krizën e thellë ekonomike dhe shëndetësore për shkak të COVID-19. Një nga pikat e planit ishte dhe ajo për mbështetje me 20 mijë lek të vjetra për pensionistët që të blejnë maska dhe dezinfektantë për prandalimin nga  infektimi. Plani i  propozuar nga PD nuk u pranua nga qeveria, e cila ka braktisur qytetarët e veçanërisht pensionistët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb