Bavaria miraton ndalimin e mbulimit të fytyrës në vende publike

Ky vendim vjen pak muaj pas zgjedhjeve federale, në të cilat migrimi pritet të jetë një çështje kryesore.

Konservatorët bavarezë që udhëheqin me regjionin, parti simotër e asaj të Kancelares Angela Merkel, ka shprehur shqetësim për humbje të votave nga partia Alternativa për Gjermaninë anti-imigrant AfD.

“Komunikimi nuk bëhet vetëm me gjuhë, por edhe me dukje dhe shprehje të fytyrës”, ka thënë Joachim Herrmann, ministër i brendshëm në Bavari.

“Kjo është baza e veprimeve tona dhe baza e lirisë dhe demokracisë sonë. Mbulimi i fytyrës nuk përkon me kulturën dhe komunikimin tonë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: