Impianti fotovoltaik ne digen e Qyrsaqit eshte investimi i pare qe po realizon KESH sh.a ne sektorin e energjise diellore.Kete e kishte deklaruar edhe drejtori i atehershem i KESH Benet Beci,ne nje takim ne Shkoder..

Ky do te jete projekti i pare ne Shqiperi ku nje impiant fotovoltaik instalohet mbi siperfaqen e nje dige. Prodhimi i impiantit fotovoltaik do te kombinohet me prodhimin e hidrocentralit duke rritur keshtu perfitueshmerine ekonomike te projektit.

Qellimi eshte diversifikimi i burimeve gjeneruese te energjise elektrike nga burimet e rinovueshme te saj dhe rritja e sigurise se furnizimit te vendit me energji elektrike.

Ky impiant fotovoltaik,i pari i ketij lloji do te prodhoje energji elektrike nga energjia diellore, per furnizimin e konsumatoreve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: