Raundi tjetër i negociatave ballë për ballë midis Ukrainës dhe Rusisë do të zhvillohet në Turqi, duke filluar nga nesër, thotë një nga negociatorët ukrainas.

David Arakhamia thotë në Facebook se bisedimet do të zhvillohen nga e hëna në të mërkurë.

Ukraina i përshkroi bisedimet e mëparshme me Rusinë që nga fillimi i pushtimit muajin e kaluar si “shumë të vështira”.

Raundi i parë i bisedimeve midis dy ekipeve të negociatorëve u zhvillua në Bjellorusi, e cila është aleate e Rusisë, por Turqia ka luajtur një rol në përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund luftës, me takimin e ministrave të jashtëm rus, ukrainas dhe turk në Antalia më herët këtë. muaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb