Pesë logopedë në Hong Kong u dënuan të shtunën me 19 muaj burg për komplot pasi botonin libra për fëmijë, me karikatura delesh dhe ujqërish, të cilat prokurorët i kishin konsideruar si antiqeveritare.

Të pestët u dënuan të mërkurën sipas një ligji të rebelimit të epokës koloniale në një rast të denoncuar nga aktivistët e të drejtave si një “akt i pacipë shtypjeje”, të cilin qeveria e Hong Kongut e ka hedhur poshtë.

Të pandehurit, të cilët ishin deklaruar të pafajshëm, u akuzuan për botimin e tre librave me karikatura të deleve që luftojnë kundër ujqërve.

Gjykatësi i Gjykatës së Qarkut Kwok Wai Kin tha se të pandehurit duhej të ndëshkoheshin “jo për shkak të publikimit ose fjalëve, por për shkak të dëmtimit të tyre ose rrezikut të dëmtimit të mendjeve të fëmijëve”, duke thënë se veprat mbollën farën e “paqëndrueshmërisë”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Ajo që të pandehurit u kanë bërë fëmijëve të moshës 4 vjeç e lart ishte në fakt një ushtrim i larjes së trurit me synimin për të udhëzuar fëmijët shumë të vegjël që të pranojnë pikëpamjet dhe vlerat e tyre”, tha Kwok.

Lorie Lai, Melody Yeung, Sidney Ng, Samuel Chan dhe Marco Fong, të moshës 26 deri në 29 vjeç, u dënuan nga Kwok, i cili u zgjodh me kujdes nga udhëheqësi i qytetit për të gjykuar çështjet e sigurisë kombëtare.

Librat iu referuan ngjarjeve duke përfshirë protestat masive pro-demokratike të qytetit në vitin 2019 dhe rastin e 12 protestuesve të demokracisë që u larguan nga Hong Kongu me skaf në vitin 2020 dhe u kapën nga roja bregdetare kineze.

Në një libër, ujqërit duan të pushtojnë një fshat dhe të hanë delet, të cilat nga ana e tyre fillojnë të luftojnë.

Është hera e parë që një çështje botimesh rebele shkon në gjyq që nga protestat e vitit 2019 dhe vendosja e një ligji të sigurisë kombëtare në Hong Kong nga Pekini në vitin 2020, i cili zyrtarët thanë se ishte jetik për të rivendosur stabilitetin.

Një avokat i grupit vlerësoi se të pestët mund të dilnin brenda 31 ditësh pasi të bëheshin zbritjet, duke përfshirë 13 muajt që ata kaluan në burg në pritje të gjykimit.

Duke pranuar se së shpejti mund të largoheshin nga burgu, gjykatësi Kwok i pyeti të pestët “kur do të dilnit nga burgu i mendjes tuaj”.

Mbrojtja e Lait u ndërpre nga Kwok, i cili tha se “gjykata nuk është një vend për të bërë fjalime politike”.
“Të gjithë kanë lirinë e shprehjes, por kjo nuk është e barabartë me lirinë absolute”, tha ai.

Para se të ndalohej, Lai kishte thënë se çështja thelbësore e gjyqit ishte liria e fjalës dhe “liria me kufizime nuk është liri”.

I pandehuri Yeung citoi liderin e të drejtave civile të SHBA-së, Martin Luther King, duke thënë se “një trazirë është gjuha e të padëgjuarve”.

“Nuk pendohem për zgjedhjen time dhe shpresoj që të mund të qëndroj gjithmonë në anën e deleve,” tha Yeung.

Gjykatësi Kwok tha në vendimin e tij se “fëmijët do të udhëhiqeshin në besimin se qeveria e PRC po vjen në Hong Kong me qëllimin e lig për t’u marrë shtëpinë dhe për t’u shkatërruar jetën e tyre të lumtur pa asnjë të drejtë për ta bërë këtë”, duke iu referuar Republikës Popullore të Kinës.

Të pandehurit ishin anëtarë të Unionit të Përgjithshëm të Logopedistëve të Hong Kongut, për të cilin gjykatësi Kwok tha se “ishte krijuar qartë për qëllime politike”.

“Situata politike duket të jetë e qetë në sipërfaqe, por shumë e paqëndrueshme poshtë,” tha Kwok, duke përshkruar situatën në Hong Kong pas ligjit të sigurisë kombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: