Pas rritjes së numrit të të infektuarve dhe fshehjen e shifrave nga Covid-19, Kina ka vendosur të shpërndajë vaksinat Pfizer Paxlovid në qendrat shëndetësore të Pekinit.

Raporti vjen ndërsa qyteti po përballet me një valë të paprecedentë infeksionesh që ka tensionuar rëndë spitalet e tij dhe ka zbrazur raftet e farmacive.

Ndërkohë që shpërndarja e tyre ende nuk ka nisur. Një punonjës në një qendër shëndetësore të komunitetit lokal në rrethin Xicheng të Pekinit, është shprehur se: “Ne kemi marrë njoftimin nga zyrtarët, por nuk është e qartë se kur do të mbërrijnë barnat”.

Pas gati tre vitesh bllokime, karantina dhe testime masive, Kina braktisi papritmas politikën e saj zero-Covid këtë muaj pas protestave mbarëkombëtare për numrin e saj të rëndë ekonomik dhe social.

Ndryshimi i papritur i politikës ka ndezur “blerjen e panikut” të ilaçeve për ethe dhe ftohje, duke çuar në mungesa të gjera, si në farmaci ashtu edhe në platformat e blerjeve online, ndërkohë që është pasuar me radhë të gjata të njerëzve.

Media shtetërore CCTV, ka raportuar se presidenti i Kinës, Xi Jinping është shprehur se vendit i duhej një strategji shëndetësore më e synuar për të mbrojtur jetën e qytetarëve,.

“Xi Jinping theksoi se vendi ynë aktualisht po përballet me një situatë të re të shpërthimit të Covid dhe përgjegjësi të reja, ne duhet ta drejtojmë lëvizjen tonë patriotike shëndetësore në një mënyrë më të synuar”, thuhet në raportin e CCTV.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb