Tensioni i lartë i gjakut nuk lidhet vetëm me sodiumin (kripën). Një lëndë ushqyese që ka shumë rëndësi në këtë rast është edhe kaliumi: është një elektrolit që ndihmon në nxjerrjen jashtë trupit të sodiumit, duke relaksuar kështu enët e gjakut dhe ulur presionin e gjakut.

Disa nga burimet më të mira të kaliumit janë avokado, kungulli, spinaqi, patatet e ëmbla dhe (po) bananet, shkruan “shëndeti”.

Ja si mund të merrni 100% të kaliumit vetëm nga produktet bimore.

Domate të thara në diell – 1,851 mg/ku
domate
Produkte të sojës – 1,587 mg/kupë
edamame
Rrush i thatë – 1,361 mg/kupë
rrush-i-thate
Kumbulla – 1,274 mg/ kupë
kumbulla
Patate të ëmbla – 885 mg/1 e pjekur
patate-te-embla
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: