Rezultate të shkëlqyera në Serrana pas eksperimentit me vaksinën kineze Sinovac-CoronaVac: vdekjet u ulën me 95%, rastet simptomatike u ulën me 80% dhe shtrimet në spital me 86%. Popullsia mori pjesë masivisht, e frikësuar nga përhapja e epidemisë në rajonet fqinje, raportoi “Corriere della Sera”.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) miratoi vaksinën Sinovac-CoronaVac kundër COVID-19 për përdorim urgjent të martën: përgatitja plotëson standardet ndërkombëtare për sigurinë, efikasitetin dhe prodhimin. Vaksina prodhohet nga kompania farmaceutike Sinovac, me qendër në Pekin.

Efikasiteti i saj në terren u testua gjithashtu në një eksperiment të veçantë në Brazil: një qytet i tërë u vaksinua me CoronaVac me rezultate të shkëlqyera.

Eksperiment unik në Brazil

Ky është qyteti i Serrana-s, një qytet me 45 mijë banorë në shtetin e Sao Paulo-s: të gjithëve iu ofrua vaksina ndërmjet shkurtit dhe prillit në një projekt të quajtur “S”.

Pjesëmarrja ishte masiv: mbi 95% e të rriturve të pranueshëm për vaksinim ranë dakord të merrnin pjesë në eksperiment, i planifikuar që nga gushti dhe i mbajtur kryesisht i fshehtë për të parandaluar migrimin masiv në Serrana të brazilianëve të tjerë që do të donin të vaksinoheshin, në një vend që, me presidentin e tij Bolsonaro, i cili “nuk beson” në vaksinimet dhe, më shumë se katër muaj pas fillimit të fushatës së tij të vaksinimit, ka imunizuar vetëm rreth 10% të popullsisë së tij.

Instituti Butantan, qendra e kërkimit publik me qendër në Sao Paulo, organizoi studimin me kompaninë kineze Sinovac dhe foli për shtypin të hënën më 31 maj, në lidhje me rezultatet e eksperimentit: numri i rasteve simptomatike është ulur me 80% dhe shtrimet në spital nga sëmundja ranë me 86%, më e rëndësishmja, vdekjet ranë me 95% në një qytet që pa rajonet fqinje të luftonin me infeksionet dhe vdekjet në rritje në sezonin e vjeshtës.

Epidemia nën kontroll

Rastet dhe vdekjet ranë gjithashtu midis atyre që nuk ishin vaksinuar, përfshirë ata nën 18 vjeç dhe të rriturit me probleme serioze shëndetësore, që nuk mund të bënin vaksinën.

Rezultatet e studimit: “Ato tregojnë se është e mundur të kontrollohet pandemia duke vaksinuar rreth 75% të popullsisë”, tha guvernatori i shtetit të San Paulo-s, João Doria, i cili udhëhoqi partneritetin me Sinovac në kundërshtim me pikëpamjet e qeverisë.

Butantan, që drejtoi provat klinike të CoronaVac dhe gjithashtu po prodhon vaksinën kineze në Brazil, nuk ka lëshuar të dhëna të plota nga rezultatet e “Project S”, por tha se do të publikojë studimin e plotë së shpejti.

Vaksinat janë të miratuara në 60 vende

Vaksinat kineze nuk kanë të dhëna të efikasitetit të Fazës III të botuara në revistat shkencore me të cilat jemi mësuar, por ato kanë rezultate të testuara në terren.

Një studim ende i pa botuar në fushatën braziliane të vaksinimit raporton një efikasitet kundër Covid simptomatik prej 50,7%.

Një studim nga Universiteti i Kilit arriti në përfundimin se mbrojtja e vaksinës kineze është e bllokuar në 56% pas dozës së dytë, por rezultatet mbi progresin e epidemisë në vende të ndryshme mund të varen nga faktorë politikë, si edhe faktorë epidemiologjikë.

Efikasiteti i ulët në rastet simptomatike (mesatarisht 50 %) i treguar në studimet e para, shoqërohet me efikasitet të mirë në shtrimet në spital, vdekjet dhe transmetimin e treguar në terren.

Kjo është arsyeja pse “Projekti S” duket të jetë inkurajues, duke pasur parasysh se vaksinat kineze përdoren në shumë vende (aktualisht rreth 60) dhe janë thelbësore për ata me të ardhura të ulëta.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb