Presidenti i Ugandës Yoweri Museveni lëshoi udhëzime të reja për të parandaluar ndezjen e rasteve të COVID-19 në vend.

Të gjithë Ugandasit mbi 12 vjeç duhet të vaksinohen dy herë dhe të marrin një vaksinë përforcuese për COVID-19 çdo gjashtë muaj, tha presidenti në një fjalim kombëtar për çështjet shëndetësore.

Një certifikatë vaksinimi kundër COVID-19 ose një rezultat negativ i testit PCR do të nevojitet për të hyrë në një zyrë publike, tha ai, duke shtuar se mbajtja e maskave për fytyrën rekomandohet për të gjithë individët në vende të mbyllura ose tubime publike.

Ai inkurajoi të moshuarit, 50 vjeç e lart dhe ata që kanë sëmundje shoqëruese që të vaksinohen dhe të shtojnë doza të paktën çdo gjashtë muaj.

Duke vënë në dukje se vendi ka marrë vaksina adekuate, presidenti udhëzoi ministrinë e shëndetësisë që të rifillojë ushtrimin e vaksinimit kundër COVID-19. “Le të punojmë së bashku për të siguruar që koronavirusi të mos shpërthejë.”

Të dhënat zyrtare tregojnë se vendi ka marrë rreth 49 milionë doza të vaksinave kundër COVID-19. Prej tyre, rreth 26 milionë doza i janë administruar popullatës dhe rreth 22.6 milionë doza janë ende në dyqanet mjekësore qeveritare.

Deri më sot, 59 për qind e popullsisë së moshës 18 vjeç e lart kanë marrë të paktën dy doza të vaksinës, ndërsa vetëm 6 për qind e grupmoshës 12-17 vjeç kanë marrë dy doza. Ky mbulim është nën objektivin e 28.5 milionë ugandasve të kualifikuar, tha Museveni.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb