Qeveria daneze ka vendosur që në përpjekje për të frenuar përhapjen e rasteve të koronavirusit të ri (COVID-19) nxënësit deri në klasën e 10-të të kalojnë në mësime online, ndërsa klubet e natës, baret dhe restorantet të mbyllen në mesnatë.

Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, rekomandoi që njerëzit të punojnë nga shtëpia, ndaloi koncertet ku merrnin pjesë më shumë se 50 persona dhe urdhëroi njerëzit të mbanin maska ​në restorante kur nuk ulen.

Masat do të zbatohen nga e premtja dhe do të zgjasin katër javë. Mësimet online fillojnë të mërkurën, më 15 dhjetor. Në Danimarkë, shkollat ​​shkojnë në pushime të Krishtlindjeve më 20 dhjetor.

Duke folur për llojin Omicron të koronavirusit, Frederiksen tha se “pritet që kjo të nënkuptojë më shumë të infektuar, më shumë të sëmurë dhe kështu potencialisht më shumë pacientë të shtruar në spital”.

“Pra, lloji i ri përfshin gjithashtu një rrezik të konsiderueshëm të mbingarkesës së shërbimit shëndetësor dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të bëjmë më shumë tani”, theksoi Frederiksen.

Norvegjia të martën vendosi kufizim prej dhjetë personash për tubime në shtëpi private, megjithëse ky numër do të rritet në 20 në natën e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Suedia fqinje gjithashtu ka rekomanduar që punëdhënësit t’u japin punëtorëve mundësinë për të punuar nga shtëpia dhe maskat e fytyrës janë të detyrueshme në transportin publik kur turmat nuk mund të shmangen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb