Policia italiane ka lëshuar 56 masa arresti ndaj disa personave, të cilët akuzohen se janë të lidhur ngushtë me familjet mafioze Santapaola-Ercolano, Caltagirone dhe Ramaça dhe me klanin Nardo di Lentini.

Masat u ndërmorën nga Carabinierët e Del Ros dhe Komanda Provinciale e Sirakuzës, të deleguara nga Prokurori i Qarkut të Katanias. Masa e sigurisë “arrest me burg” është lëshuar për 41 persona dhe 9 të tjerë do të gjykohen në gjendje të lirë. Ndër të arrestuarit, 26 akuzohen për krime të ndryshme, krime nga shoqata mafioze, trafik droge, zhvatje, konkurrencë e paligjshme dhe transferta të rreme pasurie, shkruan Rai News.

Nga ana tjetër, mësohet se hetimet e DDA-së kanë avancuar falë deklaratave të 16 bashkëpunëtorëve të drejtësisë.
Ushtria sekuestroi pasuri me vlerë 10 milionë euro, nëntë kompani aktive në sektorët e ndërtimit, logjistikës dhe shërbimeve të varrezave, si dhe asete dhe llogari rrjedhëse që u atribuohen atyre. Gjithashtu u sekuestruan 108 kg marihuanë, 2.6 kg kokainë dhe 57 kg hashash.

Hetimet verifikuan sesi anëtarët e klaneve, edhe nëse iu nënshtroheshin masave kufizuese, ishin në gjendje të kontrollonin çdo sektor të ekonomisë: nga droga te zhvatja, nga tenderët te politika.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb