Fillimisht tifozët me një peticion, më pas kolegët, ndërsa së fundmi edhe politika është vënë në lëvizje në mënyrë që Novak Djokovic të jetë i pranishëm në Us Open. Tenisti serb, i pa vaksinuar, nuk mund të shkel dot të SHBA, për shkak të ligjeve dhe rritjes së numrit të prekurve me COVID-19.

Kjo është një situatë shumë e ngjashme me atë që ndodhi në Australian Open, ku në fund, pas një beteje të gjatë Djokovic nuk mundi të merrte pjesë në turneun e madh.

Tenis
Tenis

Së fundmi, në favor të Djokovic janë shprehur edhe dy anëtarë Kongresit, republikanët Claudia Tenney dhe Louie Gohmert, të cilët i kanë kërkuar autoriteteve të lejojnë tenistin serb që të futet në SHBA, duke i mundësuar atij apo të gjithë atletëve të tjerë një leje të veçantë, në mënyrë që të marrin pjesë në Us Open.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb