SHKODËR

Një debat mes dy nëpunësve të selisë së PS në Shkodër për një televizor dhe një akuzë për vjedhje nga pas.
Roja i selisë së PS Shkodër Spartak Sofija i cili punon prej 7-8 vitesh aty ka akuzuar shoferin e deputetes së zgjedhur të PS Shkodër Edona Bilali se ai ka vjedhur një televizor në seli, por televizori është kthyer pas pak ditësh.

Sipas debatit që dëgjohet në videon e siguruar nga “BalkanWeb” mes rojës dhe shoferit të deputetes, ky i fundit me kërkesë të koordinatores së PS Shkodër Xheni Halili ka rikthyer televizorin që kishte marrë pa i thënë askujt.

Në video shoferi i deputetes pranon se ka marrë televizorin, por thotë se e ka marrë për ta riparuar dhe jo vjedhur. Nga ana tjetër Sofija e akuzon atë se kjo nuk është e vërtetë dhe se ai ka dashur që ta vjedhë televizorin. Në debat secili tregon forcën, duke përmendur ‘të mëdhenjtë’ e PS, ndërsa Sofija deklaron se është aty me vendim të Taulant Ballës.

Nga ana tjetër shoferi thotë se është më i rëndësishëm se ai.
Roja pretendon se shoferi i deputetes ka bërë një tentativë për ta hequr nga puna, por i bën të ditur atij se nuk e ka këtë forcë dhe se roja ka njohje deri në nivelet më të larta, duke përmendur edhe kryeministrin Rama. Roja kërcënon se mund të denoncojë dhe tek ish-kryeministri Sali Berisha se ka 7 vjet që nuk paguhet.
Ja debati i plotë në video mes rojës së PS Shkodër Spartak Sofija dhe shoferit të deputetes së zgjedhur të PS Shkodër Edona Bilali, Ditmir Thikaxhija dhe akuzat ndaj njëri-tjetrit.

Roja: Unë jam përgjegjësi, më ka caktuar Luan Harusha dhe Taulant Balla.
Shoferi: Luan Harusha thotë nuk e kam caktuar unë.
Roja: Hajde në Tiranë pra, shkojmë në Tiranë.
Shoferi: Merre në telefon.
Roja: Hajde në Tiranë.
Shoferi: Unë me ardh në Tiranë? Jam në Shkodër.
Roja: Taulant Balla është për gjithë Shqipërinë, Luani më ka prurë këtu. Unë kam shku në Tiranë tek PS. Më kanë thënë çfarë ke bërë ti për PS nuk e ka bërë kush në botë.
Shoferi: Zgjidhini vetë ato punë, mua s’më intereson hiç. Por ta dish, të jesh në dijeni shoku jot ka luftuar për të mbajt njerëz në punë këtu.
Roja: Ti ke luftu?
Shoferi: Po, pyete.
Roja: Kush e hoqi Zefin?
Shoferi: Shif kush është mbi Zefin njëherë.
Roja: Xheni është, por Xheni ia ka shtru Bilalit se i kam marrë vesh të tana. Më ka thënë ai, për hatrin tim ka ik Diti, ka shku tek Xheni.
Shoferi: Ti ke bërë një gabim, ke transmetu një mesazh, ai mesazhi gabim ka djeg të tjerët.
Roja: Pse gabim? Nuk është gabim, se me ul një televizor pa dijeninë time…
Shoferi: Kush je ti në letra, këtu në seli, përgjegjës…
Roja: Edhe ti si shofer që je..
Shoferi: Nuk jam shofer.
Roja: Ça je ti?
Shoferi: Ça rëndësi ka ça jam unë.
Roja: O ka rëndësi se me ul televizorin, pa qenë në dijeni unë…
Shoferi: Jam më i rëndësishëm unë se ti.
Roja: Por jo mo nuk je ti më i rëndësishëm, kam tërë numrat e të mëdhenjve unë.
Shoferi: E ça domethënë, numrat e të mëdhenjve i gjej dhe unë?
Roja: Shko gjeje ti, a të ktheu ty kryeministri Rama mesazh, a ta ktheu?
Shoferi: Mua? Më shumë se ta pret mendja ty.
Roja: Por jo mo se s’ta kthen ty, e kam aq forcë unë, e di sa forcë e kam?!
Shoferi: Ti me forcë, por do më dëgjosh pra. Kur të kesh aq forcë sa çke ti ke me kuptu.
Roja: A lejohet me e ul televizorin pa procesverbal?
Shoferi: Nuk më ka thënë kush gjë. E kam marrë në mes të ditës pse e thu ti fjalën vjedh?
Roja: Si nuk të ka thënë kush gjë? Pse të thirri Xheni? Pse të tha vrap televizorin këtu?
Shoferi: Kam bërë 7 vjet shkollë nuk mund të më thuash vjedh.
Roja: Për mua bëj dhe 100 vjet shkollë, po s’ke bërë për hajni ke bërë për rregulloren tënde.
Shoferi: Se nuk kam bërë për atë punë, shokët tuaj, ky që vjen e më hipën e kërcën mbi tarraca.
Roja: Tarraca nuk është e selisë.
Shoferi: Pse ka hipur në tarracë pra?
Roja: Në tarracë mund të hipë dhe prej shkollës andej.
Shoferi: A mund? Po të them unë që ka hipur prej këtej.
Roja: Filmoji, kaloji tek Policia e Shtetit.
Shoferi: Dukem kështu ndoshta, por jam shumë më shumë i rëndësishëm se ti.
Roja: O zotëri mu ma marrin të tërë për bazë se jam me statusin e jetimit dhe unë këtë seli e hedh krejt në tokë sepse ka 7 vjet që jam pa rrogë, ja kaloj Sali Berishës shiko çfarë bën selia me jetimin, që ka 7 vjet pa rrogë. E di si e bëj këtë Shkodër?
Shoferi: E di se me lujt viktimën je njësh.
Roja: Po jo mo se jam me status e të tana.
Shoferi: Statusi ti je bobi, më i miri në botë, je perfekt. Fjalën vjedh me mu ke bërë gabim që e ke përdor.
Roja: Po pse e ka marrë për bazë Tirana?
Shoferi: Kam qenë duke e rregullu. Ishte roja, kamerat të gjitha dhe unë të vjedh?
Roja: Duhet të bëjë procesverbal.
Shoferi: Kush je ti që më kërkon procesverbal.
Roja: O jam roje mor zotëri.
Shoferi: Unë nuk të njoh për roje.
Roja: Shko merre Taulant Ballën, foli Taulant Ballës, ta jap unë numrin.
Shoferi: S’ka nevojë.
Roja: Dhe shihe a ke shanse ti me hy? Jo ti, por me u çu Bilal e kërkush nuk më heq mua prej këtu. Jam tash 8 vjet me seli. Kur u djeg selia pse nuk i fute ti duart në gastare këtu? Pse nuk i fute gastaret ti? I kam futur unë duart këtu.
Shoferi: E di më mirë se ti kush e ka djeg selinë.
Roja: E din? Shko raporto tek policia dixhitale.
Shoferi: Mos rrej.
Roja: Dhe Ardi Veliut ta jap unë numrin, shko thuaj kush e ka djeg nëse ke prova. Paske gisht dhe ti.
Shoferi: Je shumë rrencak.
Roja: Ti je rrencak.
Shoferi: Unë nuk heki kënd se nuk kam forcë, por me rrejt për mua ke bërë shumë gabim.
Roja: Hiqëm po deshe. Nëse më heq prej këtu hallall!
Shoferi: Ka pas dëshmitarë. Si e kam vjedh.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb