“Le Petit Caporal” ka botuar, të mërkurën e 27 majit 1914, në ballinë, një shkrim në lidhje me telegramin e Ismail Qemalit dërguar asokohe Princ Vidit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Image
Image

Telegrami i Ismail Qemalit për Princ Vidin

Romë, 26 maj.

Ismail Qemal Beu i dërgoi Princ Vidit një telegram për t’i ripërtërirë sigurinë e besnikërisë së tij.

Ky telegram përfundon si më poshtë :

“Ju keni bërë vetëm një gabim, besimin ndaj ujkut për të ruajtur kopenë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb