3 Dhjetori është dita ndërkombetare e personave me aftesi të kufiuzuar.

Në vendin tonë kjo kategori shoqërore ende vazhdon të vuaj indiferencën e shtetit e cila shprehet si tek pensionet e vogla që invalidët marrin e deri tek shërbimet e tjera sociale.

Historia e 57 vjecares me emrin Adriana Pleshti, tregon për vështirësitë e shumta me të cilat përballet kjo invalide.
Ajo është braktisuar nga prindërit foshnje dhe nuk i ka njohur kurrë ata.

Veç sëmundjes së rëndë epilepsisë nga e cila vuan prej vitesh, ajo tashmë ndodhet në mes të katër rrugëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb