Të gjithë punëdhënësit privatë në qytetin e Nju Jorkut do të duhet të mandatojnë vaksinat kundër Covid-19 për punëtorët e tyre, ka njoftuar kryetari i bashkisë së qytetit, Bill de Blasio.

Mandati i vaksinës për bizneset private do të hyjë në fuqi më 27 dhjetor. De Blasio tha se synon të parandalojë një rritje të infeksioneve Covid gjatë sezonit të festave dhe muajve të ftohtë.

“Ne në qytetin e Nju Jorkut kemi vendosur të përdorim një grevë parandaluese për të bërë vërtet diçka të guximshme për të ndaluar rritjen e mëtejshme të Covid dhe rreziqet që ai po shkakton për të gjithë ne,” tha de Blasio në programin Morning Joe të MSNBC, sipas Associated Press. .

“Të gjithë punëdhënësit e sektorit privat në qytetin e Nju Jorkut do të mbulohen nga ky mandat vaksinimi që nga 27 dhjetori.”

Qyteti tashmë ka mandate vaksinash për punonjësit e spitaleve dhe shtëpive të pleqve dhe punonjësit e qytetit, duke përfshirë mësuesit, oficerët e policisë dhe zjarrfikësit, si dhe një mandat të veçantë për punonjësit e shkollave private dhe fetare që u njoftua javën e kaluar.

De Blasio tha se ai pret që mandati i ri t’i mbijetojë çdo sfide ligjore, pavarësisht një bllokimi të përkohshëm të lëshuar nga gjykatat federale në një përpjekje të presidentit, Joe Biden, për të imponuar një mandat të ngjashëm në mbarë vendin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: