Zyra e Prokurorit Publik Europian ka zbuluar një skemë mashtrimi me TVSH-në për shitjen e pajisjeve elektronike, teksa sipas tyre dëmet e shkaktuara nga kjo skemë kap shifrat e 2.2 miliardë eurove, ku ky aktivitet kriminal është i përhapur edhe në Shqipëri.

Zyra e prokurorit (EPPO) thotë se janë zhvilluar 200 kontrolle në shumicën e shteteve të Europës, ku të dhënat e mbledhura deri më tani, janë duke u analizuar me kujdes.

Kur nisën hetimet për zbulimin e evazionit fiskal

Në prill 2021, Autoriteti Tatimor Portugez në Coimbra po kërkonte një kompani që shiste telefona celularë, tableta, kufje dhe pajisje të tjera elektronike, me dyshimin për evazion fiskal dhe mashtrime përmes TVSH-së.

Nga këndvështrimi kombëtar, bazuar në hetimin administrativ, faturimi dhe deklaratat tatimore dukej se ishin në rregull. Megjithatë, prokurorët e deleguar evropianë sëbashku me ata portugez vendosën të hetojnë më tej. Duke punuar së bashku përtej kufijve, prokurorët portugezë, prokurorët e deleguar evropianë, analistët e mashtrimit financiar të EPPO dhe përfaqësuesit nga Europol dhe autoritetet kombëtare të zbatimit të ligjit krijuan gradualisht lidhje midis kompanisë së dyshuar në Portugali dhe afro 9000 personave të tjerë juridikë dhe më shumë se 600 personave fizikë të vendosur në vende të ndryshme.

18 muaj pas marrjes së raportit fillestar, EPPO tani po ekspozon atë që besohet të jetë mashtrimi më i madh i TVSH-së i hetuar ndonjëherë në BE.

Aktivitetet kriminale janë të përhapura në të gjithë 22 shtetet anëtare të EPPO-së, si dhe në Hungari, Irlandë, Suedi dhe Poloni, së bashku me vende të treta duke përfshirë Shqipërinë, Kinën, Mauritius, Serbinë, Singaporin, Zvicrën, Turqinë, Emiratet e Bashkuara Arabe, Shtetet e Bashkuara. Mbretëria dhe Shtetet e Bashkuara.

Kryeprokurorja evropiane Laura Kövesi tha:

“Me Operacionin Admiral, Zyra e Prokurorit Publik Evropian po vë në qendër të vëmendjes një industri kriminale shumë të sofistikuar. Ajo ka përparuar në Bashkimin Evropian veçanërisht për shkak të kufizimeve strukturore të autoriteteve kombëtare tatimore dhe të zbatimit të ligjit, kur bëhet fjalë për ndërkufitarin. kriminaliteti financiar.

Pa EPPO-në, ky lloj operacioni do të kishte dashur vite për t’u përgatitur – ose më shumë gjasa, nuk do të kishte ndodhur kurrë. Operacioni Admiral është një demonstrim i qartë i avantazheve të një prokurorie transnacionale. Kur bëhet fjalë për mashtrimin e TVSH-së, nga këndvështrimi kombëtar, dëmet mund të vlerësohen si relativisht të vogla ose inekzistente, ose edhe të mbeten të pazbuluara. Ju duhet një pamje me helikopter, për të parë të gjithë foton.

EPPO-së iu deshën më pak se 18 muaj nga raporti fillestar i krimit deri në zbulimin e një rrjeti të tërë grupesh të krimit të organizuar, përgjegjës për një humbje marramendëse prej 2.2 miliardë eurosh për taksapaguesit e BE-së. Besoj se ky është mashtrimi më i madh i TVSH-së në Evropë i zbuluar deri më tani”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb