Kim Jong Nam, vëllai i diktaktorit korean Kim Jong-un i vrarë në shkurt të 2017 në aeroportin e Kuala Lampur, në Malazi, ishte një burim i CIA që ishte takuar në shumë raste  me agjentë sekretë amerikanë. Një gjë e tillë thuhet nga Wall Street Journal, që citon një burim. Shumë detaje të marrëdhënies së burrit me CIA qëndrojnë megjithatë të errëta, thekson e përditshmja.

Kim Jong Nam u vra nga dy gra që i hodhën në fytyrë gazin nervor Vx.  Të njëjtat burime shprehen se Kim Jong Nam, ishte në kontakt me inteligjencën e vendeve të tjera, veçanërisht Kinën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb