Ed Sheeran ka shënuar fitoren e dytë në gjyqin e tij të fundit për të drejtat e autorit, ndërsa Gjykata i akordoi këngëtarit mbi 1.1 milionë dollarë dëmshpërblim. Duke shpjeguar vendimin e tij për t’i dhënë Sheeran-it kosto të tillë të konsiderueshme, gjyqtari Antony Zacaroli shkroi në gjykimin e tij: “Pika e fillimit është të identifikohen fituesit dhe humbësit në aksion sepse rregulli i përgjithshëm është që pala e pasuksesshme të paguajë kostot e palës së suksesshme… Nuk ka asnjë dyshim për këtë: [Sheeran] padyshim fitoi dhe fitoi në çdo pikë thelbësore.”

Në prill, gjykatësi Zacaroli vendosi që Sheeran nuk kishte bërë plagjiaturë të një kënge të vitit 2015 të titulluar “Oh Why” nga Sami Chokri në hitin e tij “Shape of You”. Sheeran shkroi këngën “Shape of You” së bashku me këngëtarin e Snoë Patrol, Johnny McDaid dhe producentin Steve Mac.

Ekipi ligjor i Chokri-t kishte argumentuar se, përmes një fushate publicitare dhe miqve të përbashkët, duke përfshirë themeluesin e SBTV, Jamal Edwards ( i cili vdiq pak para gjyqit), Sheeran kishte pasur mundësinë të dëgjonte – dhe të bënte plagjiaturë – këngën e Chokri. Megjithatë, në gjykimin e tij, z. Zacaroli tha: “Unë nuk e pranoj këtë. Z. Chokri është padyshim një kompozitor serioz dhe i talentuar dhe ndërsa menaxhimi i tij po përpiqej çuditërisht të krijonte një zhurmë rreth publikimit të EP, ai pati sukses të kufizuar. Sipas gjykimit tim, mundësia që këto përpjekje mund të kishin çuar në ardhjen e tij te vëmendja e Sheeran – ose sepse dikush me të cilin ishte i lidhur ia ka luajtur ose sepse e ka gjetur vetë – është në rastin më të mirë spekulativ.”

Në prill, pas vendimit të gjyqtarit Zacaroli, Sheeran publikoi një deklaratë me video në të cilën ai tha: “Ndërsa ne jemi të kënaqur me rezultatin, ndihem sikur pretendimet si ky janë shumë të zakonshme tani dhe ne jemi bërë një kulturë ku një pretendim është bërë me idenë se zgjidhja do të jetë më e lirë se çuarja në gjykatë, edhe nëse nuk ka bazë për kërkesën. Është vërtet e dëmshme për industrinë e shkrimit të këngëve.”

Sheeran besohet se ende po lufton një tjetër padi për të drejtën e autorit, për këngën e tij “Thinking Out Loud”, dhe në vitin 2016 u padit për këngën “Photograph”. Kjo çështje u zgjidh jashtë gjykatës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb