Një autobus me turistë u përplas me një kamion në një autostradë në Egjiptin jugor dhe u përfshi nga flakët të mërkurën, duke vrarë të paktën 10 persona, përfshirë katër francezë dhe një belg, thanë autoritetet. Përplasja ndodhi rreth 34 milje në jug të qytetit antik të Luxor , teksa po udhëtonte për në tempujt e Esna në bregun perëndimor të lumit Nil, njoftuan autoritetet provinciale në një deklaratë.

Së bashku me turistët, në aksident humbën jetën edhe pesë egjiptianë. Të paktën 14 të tjerë u plagosën, duke përfshirë tetë nga Franca dhe gjashtë nga Belgjika, thanë ata.

Ata kishin “kocka të thyera, mavijosje dhe lëndime sipërfaqësore”, por të gjithë ishin në një gjendje të qëndrueshme, tha guvernatori i provincës jugore të Aswan.

Shkaku i rrëzimit nuk ishte i qartë menjëherë.

Pamjet që qarkulluan në internet treguan një autobus turistik në flakë me njerëz që përpiqeshin të shuanin zjarrin. “Një mysafir po vdes brenda,” u dëgjua një person duke bërtitur.

Autobusi në video mbante logon e Misr Travel në pronësi shtetërore. Agjencia me bazë në Kajro nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Guvernatori i provincës Aswan, Ashraf Attia tha se të plagosurit u dërguan në spitale dhe ishin në gjendje të qëndrueshme.

Aksidenti i së mërkurës erdhi pesë ditë pasi një autobus u përplas në një autostradë pranë Detit të Kuq, duke vrarë tre persona, përfshirë dy turistë polakë.

Aksidentet rrugore  marrin mijëra jetë çdo vit në Egjipt, i cili ka një rekord të dobët të sigurisë së transportit. Përplasjet shkaktohen kryesisht nga shpejtësia, rrugët e këqija ose zbatimi i dobët i ligjeve.

Agjencia zyrtare e statistikave të Egjiptit tha se ka pasur rreth 10,000 aksidente rrugore në vitin 2019, viti më i fundit për të cilin ekzistojnë statistika, duke lënë mbi 3,480 të vdekur. Në vitin 2018, ka pasur 8,480 aksidente automobilistike, duke shkaktuar mbi 3,080 vdekje.

Gettyimages 1239953397

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb