Ekuadori raportoi 43 raste të reja të konfirmuara të lisë së majmunëve, duke e çuar numrin total të rasteve të konfirmuara në vend në 185.

Nga 185 pacientë, 67 kanë dalë nga spitali, ndërsa është ruajtur rrethimi epidemiologjik për 308 kontakte, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë Publike.

Gjashtëmbëdhjetë provinca ekuadoriane janë prekur nga lija e majmunëve, me Pichincha, Guayas dhe Azuay që renditen në krye me 63, 61 dhe 19 raste respektivisht.

Ministria e Shëndetësisë ka mbajtur mbikëqyrje në të gjithë vendin e Amerikës së Jugut dhe ka marrë masa parandaluese dhe kontrolluese, duke u bërë thirrje ekuadorianëve që të përdorin maska ​​në vende të caktuara dhe të shkojnë në qendrat shëndetësore më të afërta në rast të shfaqjes së simptomave.

Ekuador konfirmoi rastin e parë të lisë së majmunit më 6 korrik në qytetin e Guayaquil, kryeqyteti i provincës jugperëndimore të Guayas.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb