Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) Josef Aschbacher theksoi se shpreson të shohë një astronaut evropian në Hënë brenda dekadës.

Aschbacher parashikoi se potenciali ekonomik i Hënës do të bëhej i qartë vetëm në dekadën e ardhshme.

“Ne jemi aktualisht vetëm në fillimin e përdorimit të qëndrueshëm të hënës për projektet tona”, theksoi ai.

Ndërsa pranoi se shtrirja e potencialit ekonomik të hënës mbeti e paqartë, Aschbacher e përshkroi veten si “personalisht të bindur se do ia vlente”.

Buxheti ka luajtur një rol, ndërsa agjencia me bazë në Paris përgatitet për Këshillin e Ministrave kur shtetet anëtare vendosin buxhetin dhe udhërrëfyesin e tyre për tre vitet e ardhshme.

Viti i kaluar nuk ka qenë i lehtë për ESA-n, me ”Ariane 6” që ende nuk është nisur dhe moduli evropian i shërbimit për misionin Artemis ende nuk është nisur për në Hënë.

Por Aschbacher gjithashtu vuri në dukje sukseset, duke përfshirë fluturimin e parë të raketës Vega-C dhe samitin e parë të hapësirës ku BE dhe ESA morën vendime së bashku.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: