PEKIN

Kina tha këtë të enjte se mbështet Organizatën Botërore të Shëndetësisë, OBSH në përpjekjen për të vënë në dukje origjinën e pandemisë COVID-19 dhe akuzoi sekretarin e shtetit të SHBA Mike Pompeo se ka thënë gënjeshtra njëra pas tjetres për Kinën, kur tha se ka fshehur origjinën e virusit e po ashtu nuk ka bërë me dije përhapjen e tij në fillimet e veta.

Virusi ka vrarë më shumë se 255 000 njerëz në të gjithë botën, duke përfshirë më shumë se 70 000 në Shtetet e Bashkuara, vendi i prekur më rende, pasi u identifikua për herë të parë në qytetin qendror kinez, Ëuhan, në dhjetor.

Pompeo akuzoi Kinën se ka ndaluar të bëhen monstrat e virusit, për të cilat ai tha se ishin të nevojshme për hulumtimin global të vaksinave dhe ai kërkoi transparencë. Shumica e ekspertëve besojnë se koronavirusi e ka origjinën në një treg ku shitej mish të kafshëve kryesisht të egra, dhe u shpërnda nga kafshët tek njerëzit, por Pompeo dhe Presidenti i Sh.B.A. Donald Trump kanë thënë se ka prova që ai erdhi nga një laborator, pa e përpunuar.

Pompeo ka akuzuar edhe OBSH-në, duke thënë se ishte shumë e ngadaltë në përgjigjen ndaj sëmundjes dhe se duhet të zhvillonte një hetim më të thelluar në Kinë. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze, Hua Chunying, duke iu drejtuar gazetarëve në Pekin të enjten, tha se Kina mbështet përpjekjet e OBSH për të hetuar origjinën e pandemisë.

“Sillet në mënyrë djallëzore. Ne jemi gjithmonë të hapur për të bashkëpunuar me OBSH për çështjet e Covid-19, përfshirë çështjen e origjinës,” tha ajo. Por ajo përsëriti një afat kohor të sinjaleve nga Franca, Suedia dhe vetë Shtetet e Bashkuara se virusi mund të mos ketë origjinën nga Kina. “Ndërsa shkencëtarët nuk kanë arritur në një përfundim, pse Sekretari Pompeo po nxjerr përfundimin e nxituar se virusi erdhi nga një laborator i Ëuhan? Ku është prova e tij? Na tregoni provën. Nëse ai nuk mund të tregojë ndonjë provë, atëherë ai mund të jetë akoma në proces të përpilimit të kësaj dëshmie. ”

OBSH i ka nxitur vendet që të hetojnë çdo rast të hershëm të dyshimtë dhe i ka quajtur komentet e Pompeos se virusi u prodhua në laboratore kineze si teori spekulative. Hua tha se Pompeo ka kundërshtuar madje edhe veten. “Pompeo ka kundërshtuar edhe veten. Arsyeja është se ai gënjen. Po gënjen njëri pas tjetrit rast dhe në fund kemi të tilla deklarime”, tha zëdhënësja e ministrisë së jashtme të Kinës.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb