Elon Musk ishte në titujt kryesorë të lajmeve të mediave më të mëdha botërore ditën e djeshme, pas bërjes publike të faktit që bleu Twitter-in për 44 miliardë dollarë.

Shefi ekzekutiv i Tesla dhe SpaceX, ka krijuar shumë kompani me të cilat shumica e njerëzve janë të njohur, por jo të gjithë e dinë se çfarë roli ka luajtur Musk në suksesin e tyre.

Twitter është investimi më i fundit i miliarderit, ndërkohë që media boshnjake B92 ka bërë një përmnbledhje të kopanive të ciolat janë nën zotërimin e Musk.

SpaceX

Për të reduktuar koston e eksplorimit të hapësirës, Musk krijoi SpaceX në vitin 2002. SpaceX projekton, prodhon dhe nis avionë të avancuar. Që nga krijimi i saj, SpaceX ka lëshuar 144 raketa dhe anije kozmike, 106 prej të cilave kanë zbarkuar me sukses. SpaceX është kompania e vetme private që kthen një anije kozmike nga orbita e ulët e Tokës dhe i çon njerëzit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Kompania, e vlerësuar në më shumë se 100 miliardë dollarë, është kompania e dytë private më e vlefshme në botë.

The Boring Company

Musk themeloi kompaninë amerikane të ndërtimit The Boring Company në vitin 2016. Projektet e saj janë projektuar kryesisht për sistemet e tranzitit brenda qytetit për të trajtuar sfidat e trafikut dhe për të mundësuar transportin. Sipas uebsajtit të saj, Kompania Boring beson se qyteteve të mëdha u duhet ose makina fluturuese ose tunele për të shpëtuar nga trafiku. Musk zgjodhi të aplikojë tunelet, sepse ato nuk ndikohen nga ndryshimet e motit. Në prill të vitit 2021, kompania zbuloi projektin e saj të parë në Qendrën e Kongreseve në Las Vegas. Kompania ka krijuar dy tunele paralele 2.7 km secila me makina Tesla që transportojnë pasagjerë në destinacionin e tyre të dëshiruar nëpërmjet qendrës.

Neuralink Corporation

Musk gjithashtu zotëron dhe bashkë-themeloi Neuralink Corporation, një kompani neuroteknike që zhvillon ndërfaqe të implantuara për trurin e makinerive. Qëllimi kryesor i kompanisë është të krijojë implante të trurit që mund të komunikojnë me telefonat dhe kompjuterat, si dhe të ndihmojë njerëzit me paralizë të rifitojnë pavarësinë.

“Pajisjet tona janë projektuar për t’u dhënë njerëzve aftësinë për të komunikuar më lehtë nëpërmjet tekstit apo sintezës së të folurit, për të gjurmuar kuriozitetin e tyre në ueb, ose për të shprehur kreativitetin e tyre nëpërmjet fotografive, artit apo shkrimit të aplikacioneve”, thotë faqja e internetit e Neuralink. Që nga ky vit, investimet totale në kompani tejkaluan 363 milion dollarë.

Kompania ka punësuar akademikë kryesorë në fushat e neuroshkencës, nanoinxhinering, të mësuarit e makinerive, fizikës, matematikës dhe shkencave mjekësore.

Zip2

Edhe pse Zip2 nuk funksionon më, ajo ishte kompania e parë që Musk kishte themeluar në vitin 1995. Kompania ka ofruar një directory të kërkimit të biznesit, në thelb një version në internet të faqeve të verdha me harta të përfshira. Misioni i kompanisë, sipas Musk, ishte në mënyrë që çdokush të mund të gjente pizzeritë më të afërta dhe të gjente se si të shkojë atje. Në vitin 1999, Compak Computer Corporation bleu Zip2 për 307 milionë dollarë.

OpenAI

Musk themeloi OpenAI, një kompani jofitimprurëse kërkimi dhe zhvillimi, në vitin 2015. Edhe pse ai dha dorëheqjen nga bordi në vitin 2018, ai mbetet një donator i madh. Kompania është një konkurrent i DeepMind që ka për qëllim sigurimin se i gjithë njerëzimi do të përfitojë nga inteligjenca e përgjithshme artificiale.

OpenAI është një nga laboratorët kryesorë të kërkimit të inteligjencës artificiale në botë, me qëllimin përfundimtar për të qenë kompania e parë që projekton një makinë me fuqitë e të mësuarit dhe gjykimit të mendjes njerëzore.

OpenAI po eksploron teknologji të inteligjencës së përgjithshme artificiale (AGI) për të siguruar që sistemet e inteligjencës artificiale janë të sigurta dhe inteligjente se njerëzit. Projekti i parë i madh i organizatës, Universe, ka për qëllim të krijojë një mjedis për testimin e sigurt të algoritmeve AGI.

Tesla

Kompania Musk është ndoshta më e njohura për të është Tesla. Makinat elektrike të Shteteve të Bashkuara dhe kompania e energjisë së pastër Tesla kanë dalë kryetituj që nga krijimi i saj në 2003, falë përparimeve në industrinë e automobilave dhe përpjekjeve për energji të pastër.

Tesla shpreson të përshpejtojë tranzicionin në energji të qëndrueshme duke prodhuar sisteme të ruajtjes së energjisë të tilla si panelet diellore si dhe bateritë për makinat elektrike. Edhe pse kompania ka një numër të alokuar prapa saj, ajo ka projektuar specifikisht limuzinën e parë premium plotësisht elektrike dhe aktualisht është duke zhvilluar automjetin e saj më të përballueshëm ende për t’u lëshuar në vitin 2023.

Kompania aktualisht mban një vend si kompania numër një në botë e makinave, me një kapitalizim tregu prej gati 583 miliardë dollarë.

SolarCity

Musk bleu gjithashtu SolarCity, një kompani e fokusuar në shitjen e sistemeve të prodhimit të energjisë diellore derë më derë. Kompania u ble nga Musk në vitin 2016, për 2.6 miliardë dollarë.

PayPal

Kjo mund të vijë si një tronditje, por Musk është gjithashtu një bashkëthemelues i PayPal. PayPal është një kompani shumëkombëshe e teknologjisë financiare që operon si një alternativë elektronike për kontrollet ose referimet në të holla që mbështesin transfertat e parave online. Në vitin 2000, PayPal u bashkua me kompaninë e mëparshme të Musk, Ks.com.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb