Mediat e huaja kanë lajm kryesor fitoren e qendrës së djathtë në Itali, duke vënë theksin te fakti që ekstremisja Georgia Meloni do të jetë kryeministrja e parë grua në vend. 

BBC, Reuters dhe Guardian i referohen një exit poll të RAI-t, por shprehen se ka raste që exit poll në vend të kenë dale të gabuara. 

BBC

Liderja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka fituar zgjedhjet e Italisë, sipas sondazheve të daljes, dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend.

Nëse ato konfirmohen, zonja Meloni do të synojë të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Një Itali e udhëhequr nga Meloni do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës me Rusinë në luftë në Ukrainë.

Ajo parashikohet të fitojë midis 22-26% të votave, thotë një sondazh i Rai, përpara rivalit të saj më të afërt Enrico Letta nga qendra e majtë.

Disa sondazhe exit të sapo publikuara i dhanë aleancës së saj të djathtë një epërsi komanduese, me 41-45% të votave.

Screenshot 2022 09 25 11.17.07 Pm
Screenshot 2022 09 25 11.17.07 Pm

Reuters

Një aleancë e krahut të djathtë e udhëhequr nga partia Vëllezërit e Italisë së Giorgia Melonit duket se do të fitojë një shumicë të qartë në parlamentin e ardhshëm, thanë sondazhet e daljes të dielën pasi votimi përfundoi në zgjedhjet kombëtare italiane.

Një sondazh për transmetuesin shtetëror RAI tha se blloku i partive konservatore, që përfshin gjithashtu Ligën e Matteo Salvinit dhe partinë Forza Italia të Silvio Berlusconit, fitoi midis 41 dhe 45%, mjaftueshëm për të garantuar kontrollin e të dy dhomave të parlamentit.

Ligji zgjedhor i Italisë favorizon grupet që arrijnë të krijojnë pakte para votimit, duke u dhënë atyre një numër më të madh mandatesh në krahasim me numrin e votave të tyre.

Rezultatet e plota priten të hënën herët.

Nëse konfirmohet, rezultati do të mbyllte një rritje të jashtëzakonshme për Melonin, partia e të cilit fitoi vetëm 4% të votave në zgjedhjet e fundit kombëtare në 2018, por këtë herë parashikohej të dilte si grupi më i madh i Italisë me 22.5-26.5%.

Screenshot 2022 09 25 11.17.47 Pm
Screenshot 2022 09 25 11.17.47 Pm

The Guardian

Fitore e qartë për koalicionin e djathtë, tregojnë exit poll

Në rregull, sondazhi i parë i exit poll është një lajm i mirë për Giorgia Meloni dhe Vëllezërit e ekstremit të djathtë të Italisë.

Sipas sondazhit të Consorzio Opinio Italia për Rai, koalicioni i djathtë ka fituar 41-45% të votave dhe aleanca e majtë 25-29%. Kjo do t’i jepte të djathtës një shumicë në të dyja dhomat.

Në këtë pikë duhet të bëjmë paralajmërimin tonë të rregullt: exit poll-et italiane kanë një histori shumë të kontrolluar dhe ndonjëherë janë të gabuara. Ia vlen të presësh që të vijnë projeksionet.

Screenshot 2022 09 25 11.26.39 Pm
Screenshot 2022 09 25 11.26.39 Pm

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb